banner257

3 kişiyi öldürdüğü iddia edilen seri katilin ‘akıl sağlığı’ yerinde çıktı!

Kayseri’de, kız kardeşinin dedikodusunu çıkardığını iddia ettiği Ş.M.’yi öldürmek suçundan tutuklu yargılanan ve akıl sağlığı raporu beklenen Orhan Gökçek’in cezai ehliyetinin tam olduğu ortaya çıktı. Sanık, cezai ehliyeti ile ilgili avukatı savunma yaptığı sırada, “Yüce divana sesleniyorum. Ben, Türkiye’nin kara kutusuyum” dedi.

3 kişiyi öldürdüğü iddia edilen seri katilin ‘akıl sağlığı’ yerinde çıktı!

Merkez Kocasinan ilçesi Uğurevler Mahallesi'nde oturan ve davranış bozukluğu tedavisi gören Orhan Gökçek, iddiaya göre geçen 10 Ocak'ta oğluyla arkadaşlık yapmasını istemeyen komşusu Zeliha Ü.'nün gece yarısı evine gidip, zile bastı. Paniğe kapılan kadının yardım istemesi üzerine elinde tüfekle gelen komşusu Ufuk Akhan, çıkan tartışmada Orhan Gökçek tarafından bıçaklanarak, öldürüldü. Gözaltına alınan Orhan Gökçek, polisteki sorgusunda 2014 yılında aynı mahallede bıçaklanarak öldürülen kahvehane sahibi Hüseyin Ekemen'i de kendisinin öldürdüğünü itiraf etti. Gökçek, Hüseyin Ekemen'i kendisine yan baktığı için öldürdüğü söyledi. Mahkemece tutuklanarak cezaevine konulan Orhan Gökçek, 16 Şubat 2007 tarihinde Talas ilçesinde boğazından ve sırtından bıçaklanarak öldürülen Şahin Metiner'in de katil zanlısı olduğunu itiraf etti. Gökçek, Metiner'i kız kardeşi ile ilgili dedikodu çıkardığı gerekçesiyle öldürdüğünü ileri sürdü.

Gökçek, Metiner'i öldürdüğü iddiasıyla ilgili 'kasten adam öldürme' suçundan, Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi.

CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

Mahkeme başkanı, sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair beklenen raporunun geldiğini ve okunup dosyaya eklendiğini söyledi. Raporda, sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu ifade edildi.

‘TÜRKİYE’NİN KARA KUTUSUYUM’

Sanık avukatının akıl sağlığı raporunun çelişkili olduğuna dair savunma yaptığı esnada sanık Orhan Gökçek, “Yüce divana sesleniyorum. Ben, Türkiye’nin kara kutusuyum” dedi.

Duruşma savcısı, sanığın ‘Kasten adam öldürme’ suçundan cezalandırılmasından istedi.

ADLİYEDE BANA KANEPE VERİN’

Suçlamaları kabul etmediğini ifade eden sanık Orhan Gökçek, “En fazla 4 bıçak darbesi almıştır. Gerisi ambulansta olmuştur. Beni harcamayın. Ben onları tanımıyorum. Adliyede bana kanepe verin. Bir odaya kilitleyin. Devletle iş birliği yapmak istiyorum. Türkiye’de herkes benim askerimdir. Maaş almadan askerlik yaptım” ifadelerini kullandı.

‘YETENEKLİ BİRİSİYİM’

Emniyette verdiği ifadeyi kabul etmediğini de ifade eden sanık Gökçek, “Emniyet’te sinirden ‘ben yaptım’ diye cevap verdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Orhan Gazi Boran Gökçek olarak tabur komutanıyım. Telefonum, MİT ve Genel Kurmay Başkanlığı’nda saklansın. Bana silah verin. Hasta falan değilim. Yüklü miktarda ilaç içtim, ben aklanmak istiyorum, gerçek katili polisler bulsun. 1,5 yıl ilaçlarımı içmedim, ifade verdiğim zaman akıl sağlığım yerinde değildi. Şahin Metiner ile hiç husumetim yoktu, babamın dayısının oğludur. Sadece bir 150 TL’lik telefon meselesi oldu, onu da halletmiştik. Rahmetli öldürüldüğünde ben evdeydim, işe gidince öğrendim. Ben kendimi dizginleyemiyorum, kendimi üsteğmen zannediyorum, halen de zannediyorum. O an da ilaçlarımı almadığım için coşuyordum, saçmalıyordum, polisler beni gaza getirdi, okumadan imzaladım. İki üç gündür iddianameyi okuyorum, zoruma gidiyor. Ben sadece tek bir kişiyi karnından bıçaklayıp öldürdüm. Başka suçları ben işlemedim" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararla, tutuklu sanık Orhan Gökçek’in tutukluluk halinin devamına karar vererek, sanık avukatının esasa ilişkin savunma yapmak için süre istemesi üzerine duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner306