71 Sanıklı FETÖ Davasında Tahliye Çıkmadı

KAYSERİ'de aralarında Ak Parti eski İl Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve işadamlarının da bulunduğu 22'si tutuklu, 71 sanıklı FETÖ/PDY davasında duruşmalar 21 haziran gününe ertelenirken tahliye çıkmadı.

71 Sanıklı FETÖ Davasında Tahliye Çıkmadı

Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde üç gündür görülen ve aralarında Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Sanayi Odası Eski Meclis Başkanı Nurettin Okandan, Ak Parti eski İl Başkanı Ömer Dengiz'in de bulunduğu 22'si tutuklu 71 sanığın yargılandığı davanın üçüncü gününde tutuklu sanıklar Saffet Baktır, Orhan Topçuhasanoğlu, Süleyman Gürkök, Şaban Hasçalık ve Hüsemattin Keçeli savunmalarını yaptı

Tutuklu sanıklardan Boydak Holding eski çalışan Saffet Baktır yaptığı savunmada “ Boydak Holding’te lojistik ve yapı inşaat koordinatörlüğü departmanında çalıştım. Cemaate doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunmadım. KHK ile kapatılan GESİAD üyeliğim ise mesleki anlamda kendimi geliştirmek için verilen eğitimleri takip etmek adınadır. Benim FETÖ cemaatinde aktif görev aldığım iddiaları yalandır. Evimde ele geçen Fethullah Gülen’e ait kitaplar Kültür Bakanlığının bandrolü olan kitaplarıdır” dedi.

Tutuklu iş adamı Orhan Topçuhasanoğlu savunmasında "KHK ile kapatılan Battalgazi Eğitim Kurumları, Nezahat Temizlik ve İtimat Güvenlik firmalarına 6 yıl önce hayır işlemek amacıyla üye oldum. Yaptığım ortaklık para vermeden ve almadan olan ortaklıktır. Operasyonlardan sonra asıl patron olan Sıtkı Baş ortadan kayboldu. GESİAD üyeliğimde iradem dışında yönetime almışlar. Kardeş şehir ziyareti kapsamında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanının katılımı ile Bosna’ya gittik. Cemaat oturmalarına katıldık. Oturmalara Bülent olarak adını bildiğim lakin gerçek adı Bekir olan hoca geliyordu” diye konuştu.

Anadolu Hukukçular Derneği üyesi tutuklu Süleyman Gürkök ise savunmasında “Benim gibi eşim Sibel Gürkök de Bandırma cezaevinde tutuklu bulunmaktadır. Bank Asya’da benim hesabımda 20, eşimin hesabında ise 30 bin lira vardır. Siz mahkeme heyeti olarak görevinizi yapıyorsunuz lakin bu dosyaları size hazırlayanlar görevini yapmıyorlar. Ben, cezaevinde bulunan eşimle mektuplaşarak ikinci baharı yaşıyorum. Normalde kendi tahliyemi talep etmem gerekir ancak, eşimin tahliyesini talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından savcılıktan sanıkların tutukluluklarına ilişkin mütaalasını istedi. Savcı, tutuklu sanıklar Şaban Hasçalık ve Mustafa Özlütürk’ün tahliye edilmesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamı konusunda mütaala verdi. Mahkeme heyeti yaptığı değerlendirme neticesinde 22 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verirken davayı 21 Haziran tarihine erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER