Bakan Koca, bu ay sonunda aşılamada sıranın 20’li yaşlardaki vatandaşlara geleceğini söyledi. Koca, beklenen Biontech aşısının 15 milyon dozunun Türkiye’ye ulaştığını, Çin’den 3.5 milyon doz Sinovac aşısı geldiğini dile getirdi.

Bakan Koca, verdiği demeçte “Bu ayın sonunda aşılamada 20’li yaşlara sıra gelecek” diye konuştu. Üçüncü doz aşılamada hibrit model uygulanacağını söyleyen Koca; ilk iki doz Sinovac aşısı olan gruba tekrardan Sinovac, bir gruba Biontech, bir diğer gruba da ileride çıkarılması planlanan yerli aşıların uygulanacağını belirtti. Koca, üçüncü dozun ilgili vatandaşta en son dozun vurulmasından 6 ay sonra gerçekleştirileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Biontech aşısına toplumsal bağışıklığın hızla artırılması sebebiyle daha fazla ağırlık verileceğini vurgulayarak “Koruyuculuk etkisi dikkate alınarak geniş kitlelere tercihine bağlı olarak ilk doz Biontech aşısı yapılması düşünülüyor” dedi. İlk iki doz Biontech aşısı vurulmayı tercih eden gönüllü vatandaşlara üçüncü dozda Biontech, Sinovac ve yerli aşının yapılacağını belirten Koca; hangisi en yüksek oranda koruyucu olduğu gözlemlenirse o aşının aşılamasına ağırlık verileceğini belirtti.