Bu ayak kimin ayağı!

Bu ayak kimin ayağı!

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; Periler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken,köyün birinde bir karı-koca varmış.Bu karı-kocanın da bir oğlu bir de kızı varmış.Malum eskiden olanağı kısıtlı olan birçok aile iç içe yatarlarmış, bu ailede küçük çocukları ile birlikte aynı yatağı paylaşırlarmış.

Adam, kendisine bir ayağın dokunuşuyla gece vakti irkilip uyanmış ve yatağın içerisini yoklamış.Adam,Karısı ve iki çocuğuyla birlikte yattığı yatağın içerisinde yabancı birisi varmış gibi irkilmiş.? Zifir karanlıkta hiç birşeyi göremeyen adam,telaşla karısına seslenmiş ”Avrat bu ayak kimin ayağı” Kadın kocasına cevap vermiş ”Bak herif bu oğlanın ayağı, bu kızın ayağı, bu senin ayağın bunlarda benim ayağım” demiş.

Kadına göre oğlan, kız, kocası ve kendisinin ayağı…

Kocaya göre fazla ayak var?

Kendi ayağını hesaba katmayan  adama  göre yatağın içerisinde fazla ayak var...?

Nereden çıkmıştı ayak tartışması?

Şu iki sorudan çıkmıştı:

-Birinci Soru: Koca, karısına tam olarak güvenmiyor ve o gece fazla ayak sendromu yaşıyor? Adamın endişesi doğru çıksaydı, yani yatakta yabancı ayak olsaydı karısı hangi tür bir cezalandırmaya maruz kalacaktı?

İkinci Soru: Yatağın içerisindeki kişi sayısı iki çocuğuyla birlikte karı-koca ise, yatağın içerisinde fazla ayak endişesi kocada neden hasıl oldu?

Neden Koca ayak sayısını tutturamıyor, ortaya çıkaramıyor?

Cevabı aranan iki soru buydu...

Asıl mesele bu iki soruydu...

Bu iki soruyla başlamıştı her şey...

Peki, biz bugün neyi tartışıyoruz?

Koca (……………diyor ki)

Bu kimin ayağı!

Kadın(……………diyor ki:)

Bu: oğlan, kız, benim ve senin ayağın!

Şundan emin olalım ki:

Ayaklar bir birine karışmış. Oğlanın ayağımı, kızın ayağımı, Kadının ayağımı, Kocanın ayağımı gecenin karanlığında bunun tam tespiti anlaşılan yapılamamış? Kocaya göre yatağın içerisinde fazla ayak var? Kadına göre ayaklar kendilerine ait fazla ayak yok. Ancak yatağın içerisinde fazla ayak varmıydı, yokmuydu bunun cevabı muamma? Anadolu’da halk arasında söylenen bir ‘oynaş’ kelimesi vardır. Acaba bu yatağın içerisinde ‘kadına gelen bir oynaş’mı vardı? Oynaş kelimesi(Aralarında etrafça hoş görülmeyen bir ilişki de bulunan kadın ve erkekten her biri…) Adamın kafasını kurcalayan,gecenin karanlığından faydalanarak karısının yanına sokulan farklı bir adam mı vardı? O yabancıya ait ayak mı vardı yorganın içinde? Adamın ayak sayma telaşı bundanmıydı? Bu nedenlemi yatağın içerisindeki ayakların kimlere ait olduğunun tespitini yapma gereği duymuştu? Masala göre;Ve yatağın içerisinde fazla ayak olup olmadığı konusundaki kafa karışıklığı da Karı-Koca arasında bir ömür boyu sürüp gitmiştir..?

Bu masal’da burada bitmiştir…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Biçici
Ahmet Biçici - 2 hafta Önce

Bu mesele biteceğe pek benzemesede bilinenler tam ortaya konsa kamuoyu ile paylaşılsa kimse duyum ile yada idda ile vatandaşta acebalar oluşturmaz, o yüzden bu ayaklar hikayede de oldugu gibi bu şekilde ortaya çıkarılırmı bilmiyorum lakin bu ayaklar karşılıklı salvolar pekte hayra alamet degil, bu ayaklar bir an önce ortaya çıkarılmalı ve gereği yapılmalıdır, ucu kine dokunursa dokunsun. Allah Büyük Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun.

banner289

banner306