Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başkanlığında, korona virüs tedbirleri kapsamında Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 32 asıl, 14 ek gündem maddesi olmak üzere 46 gündem maddesi meclis üyelerince müzakere edilerek, karara bağlandı.

MİSURATA BELEDİYESİ İLE KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ İMZALANACAK

Mecliste, Türkiye Cumhuriyeti Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Libya Devleti Misurata Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi protokolü imzalamak amacıyla yapılacak yurtdışı görevlendirmesi talebi de görüşüldü. Talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddeleri ile ilgili meclis üyelerinin görüşlerinin alındığı meclis toplantısının ardından, Başkan Büyükkılıç, mecliste alınan kararların hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Büyükkılıç, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde arama tarama faaliyeti sonrasında yapılan saldırıda şehit olan Sindelhöyüklü Piyade Uzman Çavuş Mücahit Sınırtepe’ye bir kez daha Allah’tan rahmet, şehit ailesine baş sağlığı diledi. Büyükkılıç ayrıca korona virüse yakalanan Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

öte yandan mecliste Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özer, söz alarak bir önergeleri olduğunu dile getirdi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise önce gündem maddelerinin konuşulmasını daha sonra ise önergenin alınacağını söyledi. Özer ve Büyükkılıç arasında mecliste gergin anlar yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi yüksek gelen elektrik ve su fiyatlarının araştırılması konusunda komisyon kurulması konusunda bir önerge verdi. Bunun üzerine Başkan Büyükkılıç elektrik fiyatlarının EPDK tarafından belirlendiğini, su fiyatlarının ise Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından belirlendiğini söyledi. Özer’in söz hakkı isteğini geri çeviren Büyükkılıç, meclis üyelerinin oylarına sunarak önerge olarak önerilen teklifi reddetti. Söz hakkı istediğini dile getiren Özer’e dönen Başkan Büyükkılıç: “Söz hakkı almanızı gerektirecek bir durum yok. Meclisin gündemi belli. Müsaade etmiyorum, böyle devam edeceğiz” dedi.

Başkanvekili Özer ise: “İki cümle edemeyecek miyiz? Bir şey anlatayım öyle devam edelim. Belki sizde komisyon kurulmasını isteyeceksiniz” diyerek Başkan Büyükkılıç’a tepki gösterdi. Başkan Büyükkılıç ise fiyatların belli olduğunu söyleyerek: “Burası siyaset yeri değil, burası hizmet yeri. EPDK kararlarına uymak zorundayız. Onların kararı dışında bir karar almamız mümkün değil” dedi.

Başkan Büyükkılıç’a Türk Ticaret Kanunu üzerinden örnek veren Özer’in önergesi gerçekleşen oylamayla listeye eklenmedi.