banner257

ÇELİK’TEN: ÇİFTE STANDART MI?

ÇELİK’TEN: ÇİFTE STANDART MI?

Söz konusu yaşadığımız şehir olunca, bir yenilenme yapılmış olması güzel, ancak uygulamanın yanlış yapılmış olması kimsenin umurunda değil...

Çünkü Belediye hepimizin gözü önünde, istenilen yerde değil, kendi istediği yerlerde düzenlemeler yapmakta. Hadi daha açık yazayım ‘Sivas Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren balıkçı esnafı yada diğer esnaflar ile yeterince istişare edilmeden ve düşünceleri alınmadan, yapılan bir düzenleme’ örneğin Düvenönü,Kiçikapı yâda birçok bölgede neden yapılmadı? Buradaki uygulamaya baktığımızda insanın aklına, ‘Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çelik bu tür tepki çeken uygulamalarıyla bölgeler arasında çifte standart mı uyguluyor diye gelmiyor değil doğrusu?  

Oysa Başkan Çelik, bir başka bölgede de aynı düzenlemeyi uygulamış olsa, bugün herkes çifte standart algısıyla Sayın Çelik’e karşı olumlu tavrını tartışıyor olurdu.

Aslında sorun geriden geliyor?

Şehir merkezindeki trafik sorunun çözümünü bugüne bağlamak doğru bir yaklaşım olmaz kanısındayım. Çünkü sorunun özünde Tramvay ve Şehir içi toplu taşımadaki bazı yanlış uygulamalardan kaynaklandığını herkesin bildiğini söylemek doğru bir tespit olacaktır.

Ama Çelik Başkan bu... ‘Nasılsa bir yetkisi vardır’ imajı hakim tüm esnafta.

Bu yüzden şehrin bazı bölgelerinde çifte standart uygulanmış, uygulanmamış kimsenin umurunda değil.

Oysa esnafı bir dinlense karşılıklı empati kurulmuş olsa yapılan ve yapılacak düzenlemeler daha iyi bir sonuç vermez mi? İş yerlerinin önünde çevre düzenlemesi yapılan esnafta bilinçsiz bir mağduriyet yaşamaya bırakılıyor olmazdı...

Ama bu sırada Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması şehrin her bölgesinde değil, örneğin Düvenöne parelel farklı güzergahlar üzerinde faaliyet gösteren esnafların önü ve benzeri yerlerde aynı trafik sorunu yaşanmakta. Sivas Bulvarı üzerindeki Balıkçı yada diğer esnafın önünde sadece bu uygulama her yerde yok?

Şahsen ben: trafik sorununu çözmek amacıyla başlatılan düzenleme ve yenileme çalışması, sorunun yaşandığı her bir yerde yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Hepimizin kafasında bu çifte standart var diyor esnaf... Ve ekliyor: Balıkçı esnafında, Beyaz yakalıda, mavi yakalıda, kravatlıda, kravatsızda, sokaktaki vatandaşta böyle düşünüyor...

YORUM EKLE