Kayseri’de düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni Kayseri Valiliği’nde yapılan bayramlaşma ile başladı. Bayramlaşmanın ardından ise Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, MHP Milletvekili Baki Ersoy, CHP Milletvekili Çetin Arık, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğgeneral Vedat Öncel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Bayramı kapsamında konuşan Vali Çiçek, “Tarihi şan ve şerefle dolu milletimizin dünyaya kendi geleceğini belirleme iradesinden asla ödün vermeyeceğini haykırdığı Kurtuluş Savaşı’nın ardından kurulan Cumhuriyet, bu coğrafyada, milletimizin varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığının en güçlü ifadesidir. Bu azimle yıllarca savaşan ve haklı mücadelesinden örnek bir zaferle çıkan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.

‘GÜZEL BİR BAYRAM YAŞADIK’

Cumhuriyet Bayramı’nın güzel yaşandığını dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Seneye inşallah 100’üncü yılı coşkuyla kutlama anlayışı içerisinde bu sene 99’uncu yılını kutlamış olduk. Bir coşku içerisinde Cumhuriyetimize, kazanımlarına, değerlerine sahip çıkma, birliği, beraberliği koruma, bayrağımıza, devletimize, milletimize sahip çıkma anlayışı içerisinde güzel bir bayram yaşadık. Yavrularımıza, gençlerimize güzel bir gelecek bırakma anlayış içerisinde, onlara teslim etme duygusu içerisinde bu çalışmaları yapıyoruz. Tabi ki Cumhuriyete sahip çıkma laf ile olmaz. Cumhuriyetin kazanımlarını koruyarak ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkartarak bu sağlanır. Bunu gerek savunma sanayinde gerek ekonomide gerek insana verilen değer anlamında ki bunların hepsiyle ilgili yapılan çalışmaları hep beraber görüyoruz” şeklinde konuştu.