banner232
banner236

DOĞRU BULUYOR MUSUN?

16 Nisan’da ülkemizin geleceğini etkileyecek çok önemli bir referanduma doğru gidiyoruz.Halkın bir bölümü bu referandumu ülkenin ilerlemesi açısından bir adım olarak görürken diğer bölümü de diktatörlüğün önünü açacak ve rejim tehlike altında olacak iddiasını taşımaktadır.Bu savunulan fikirler birbirinin tam tersi durumundadır.Onun için bu referandum hayati önem taşımaktadır.

Öncelikle bizler bu referandumda bir parti seçimi yapmıyoruz.Anayasaya eklenen 18 maddeyi oyluyoruz.O zaman bu 18 maddeyi bilmeliyiz ki neden evet ve ya hayır diyeceğimize karar verelim.Bu maddelerin içinde çok tartışılan konular var.Bu konulara ben daha farklı bir çerçeveden bakmak istiyorum.

ANAYASA TESTİ
1. Cumhurbaşkanının taraflı olmasını, bir partinin genel başkanı olmasını doğru buluyor musunuz ? (Madde 101)
EVET ( ) HAYIR ( )
2. Cumhurbaşkanının eşini, oğlunu, damadını ya da seçilmemiş herhangi bir kişiyi sayı sınırlaması olmaksızın yardımcı ve bakan olarak atayabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 106)
EVET ( ) HAYIR ( )
3. Cumhurbaşkanlığı makamının hastalık, yurtdışına çıkış ya da ölüm gibi nedenlerle boşalması durumunda halkın seçmediği bir cumhurbaşkanı yardımcısının ülkenin başına geçerek tüm yetkileri kullanabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 106)
EVET ( ) HAYIR ( )
4. Cumhurbaşkanının kendisini yargılama yetkisine sahip tek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12 sini bizzat atamasını, 3 üyeyi de genel başkanı olduğu parti aracılığı ile Meclis’te seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159)
EVET ( ) HAYIR ( )
5. Aynı zamanda bir parti lideri olan Cumhurbaşkanının, hakim ve savcıları atayan, görevden alan ve görev yerini değiştiren HSK’nın 13 üyesinden 6’sını doğrudan kendisinin atamasını, 7’sini ise partisinin çoğunluğu elinde bulundurduğu TBMM’ye seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159)
EVET ( ) HAYIR ( )
6. Cumhurbaşkanının hem partisinin il başkanını, hem valiyi, hem de mahkeme heyetini atamasını doğru buluyor musunuz? ( Madde 101, 104, 159)
EVET ( ) HAYIR ( )
7. Bir partinin üyesi/tarafı olan cumhurbaşkanının atadığı hakim ve savcıların, yani adaletin bağımsız ve tarafsız olacağını düşünüyor musunuz? (Madde 159)
EVET ( ) HAYIR ( )
8. Yüzde 51 ile seçilmiş cumhurbaşkanının yüzde 100 oyla seçilmiş meclisi feshedebilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 156)
EVET ( ) HAYIR ( )
9. Cumhurbaşkanının tek başına OHAL ilan edebilmesini, OHAL süresince ülkeyi kararnamelerle yönetmesini, Cumhurbaşkanı istemedikçe meclisin toplanmamasını doğru buluyor musunuz? (Madde 119)
EVET ( ) HAYIR ( )
10. Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını Cumhurbaşkanının tek başına karar vermesini doğru buluyor musunuz? (Madde 161)
EVET ( ) HAYIR ( )
11. 18 yaşındaki bir vatandaşın milletvekili seçilmesini ve 18 yaşında milletvekili olan bir erkeğin askerlikten ömür boyu muaf olmasını doğru buluyor musun?(18 maddenin 2.si)

EVET ( ) HAYIR ( )

12.Mecliste 550 milletvekili sayısının 600’e çıkartılıp 50 milletvekilinin vatandaşa maliyetinin 180 trilyon olmasını doğru buluyor musun? (18 maddenin 3.sü)

EVET ( ) HAYIR ( )

Ben tercihimi kullanırken A kişisi ne diyor ve ya B kişisi ne diyor diye tercihimi kullanmayacağım.Ben kendi aklımı kullanarak okuduklarımdan bir çıkarım bulunarak gerçekten bu maddeler ne anlama geliyor diye akıl yürüterek referandumda tercihimi kullanacağım.Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi ben fikri hür vicdanı hür bir insanım.İşte bu sebeplerden dolayı tercihimi HAYIR’dan yana kullanacağım.Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.