ABD'den Türkiye'ye Kınama!

ABD'den Türkiye'ye Kınama!

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’daki Büyükelçilik Konutu önünde "protestoculara müdahalesini" kınanmasını öngören karar tasarısını kabul etmesinin ardından, tasarıya ilişkin yapılan oylamada Türkiye’ye yönelik "kınama kararı" çıktı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili temsilcilerin ortaklaşa hazırlayıp oylamaya sunduğu tasarı, katılan temsilcilerden hiç bir fire vermeden oylandı ve 397 oyla kabul edildi. ABD medyasında ve yönetim birimlerinde çok yoğun tepkilere yol açan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bir süre makam aracından izlediği kavgaya ilişkin tepki, ABD Temsilciler Meclisi’nin aldığı "kınama kararı" ile somutlaştı.

Temsilciler Meclisi’nde önce karar tasarısı olarak sunulan, sonra meclisten geçen tasarı "kınama kararı" olarak onandı. Buna göre, resmi vize ile ABD’ye giriş yapan ve diplomatik dokunulmazlık hakkından yararlanabilen Cumhurbaşkanlığı koruma görevlileri, Erdoğan’ı protesto eden kişilere karşı şiddet uyguladıkları gerekçesi ile kınanıyor. Ayrıca, kavgaya karışan koruma görevlilerinin diplomatik dokunulmazlıklarının kaldırılması için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli girişimlerde bulunması isteniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER