Macron Erdoğan'a Açlık Grevindeki Gazeteciyi Sordu

Macron Erdoğan'a Açlık Grevindeki Gazeteciyi Sordu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Brüksel'deki NATO zirvesinden önce bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye'de gözaltına alınan ve açlık grevine başlayan Fransız gazeteci Mathias Depardon’un durumunu sordu.

Macron'un, Fransız gazetecinin durumuna dikkat çekmesi üzerine Erdoğan, konuyla hızlı bir şekilde ilgileneceğini dile getirdi.

Depardon'un avukatı, gazetecinin geçtiğimiz hafta sonu açlık grevine başladığını açıklamıştı.

Çektiği fotoğraflar sebebiyle 8 Mayıs'ta Batman'da gözaltına alınan Fransız gazetecinin makinelerine de el konulduğu ve sınır dışı edileceği söylenmesine rağmen halen gözaltında olduğu bildirilmişti.

Erdoğan: Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Wiltcher's Steigenberger Otel'de Macron ile görüşmesi 45 dakika sürdü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı Erdoğan ile Macron'un görüşmesi basına kapalı gerçekleşti. Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı önce Dışişleri Bakanı jean-Yves Le Drian ile, ardından da Savunma Bakanı Sylvie Goulard ile tanıştırdı.

BAKAN’IN KADIN OLMASINA ŞAŞIRDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tercümanlık görevini üstlendiği sohbette Macron, Goulard'ı "Savunma Bakanımız" diyerek Erdoğan'a takdim etti. Erdoğan Savunma Bakanı'nın kadın olmasına şaşırdı ve "Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan."dedi.

Erdoğan, daha sonra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER