"Mösyö Erdoğan, Mathias'ı Serbest Bırakın"

Bir aydır Antep'te geri gönderme merkezinde tutulan ve sınırdışı edilmesi kararı çıkarılmasına rağmen halen gözaltında olan Depardon için Erdoğan'a hitaben bir imza kampanyası başlatıldı. Depardon'un annesi bugün Antep'e gidiyor.

"Mösyö Erdoğan, Mathias'ı Serbest Bırakın"

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Mathias Depardon'a Destek Komitesi, bir aydır Türkiye’de gözaltında tutulan Fransalı gazeteci Mathias Depardon’un serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Change.org’da başlatılan kampanyayla, Depardon’un serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrı yapılıyor:

“Bu rehin tutma haline son vermenin zamanı geldi.

“Bay Erdoğan, keyfilik ülkenizde alışık olunan bir kural haline geldi ve mağduriyet sırası Mathias’a geldi. Türk medyasının çoğulculuğunu yok ettikten sonra, hükümetiniz maalesef yabancı gazetecileri hedef almaya başladı. Bunu yapmanıza izin vermeyeceğiz.

“25 Mayıs’ta Brüksel’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Fransız fotomuhabirinin durumunu 'en kısa zamanda inceleme' sözünüze saygı göstermenizi ve onu bir an önce serbest bırakmanızı talep ediyoruz.

"Erdoğan Bey, Mathias'ı serbest bırakın!”

Depardon’un annesi bugün Türkiye’de

Fotomuhabiri Depardon’un annesi Danièle Van de Lanotte, bugün Antep’e gidecek.

Oğluyla şimdiye kadar sadece iki kere telefonda görüştüğünü söyleyen Van de Lanotte, bugün Antep’te aile görüşü kapsamında Depardon’la tutulduğu geri gönderme merkezinde bir saatlik bir görüşme yapmayı deneyecek.

Dün Paris’te eylem vardı

Dün Sınır Tanımayan Gazeteciler Paris’te 4. Bölge Belediye binası önünde Depardon’un serbest bırakılması için bir eylem düzenledi.

Belediye başkanı Christophe Girard ve Depardon’un annesi Van de Lanotte’un da katıldığı eylemde, RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, gözaltının “meşru ve yasal olmadığını” söylerken, bunu “kurumsal rehin tutma” olarak tanımladı.

Ne olmuştu?

National Geographic dergisinde yayınlanacak Hasankeyf haberi için Batman’da bulunan Depardon, 8 Mayıs’ta gözaltına alınmıştı.

11 Mayıs’ta sınırdışı edilmesi planlanan Depardon, halen tutulduğu Antep Oğuzeli ilçesindeki Geri Gönderme Merkezinde 21 Mayıs’ta açlık grevine başlamış, Fransalı diplomatların kendisini ziyaret etmesine izin verileceğini öğrenince 27 Mayıs’ta açlık grevini sonlandırmıştı.

Depardon’a Instagram hesabındaki fotoğraflar gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” suçlaması yöneltildi.

37 yaşındaki Depardon, beş senedir Türkiye merkezli çalışıyordu.

25 Mayıs’ta Fransa Cuymhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brüksel’de görüştüğü Erdoğan’dan gazetecinin durumunu incelemelerini istemiş, Erdoğan en kısa zamanda bu konuda bir cevap vereceklerini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER