banner257

İLKAY, SESSİZLİĞİNİ BOZDU!

Erciyes Üniversitesi’ndeki ‘Rektör Yardımcılığı görevinden alınma’ polemiğiyle bir süre Kayseri basınının gündeminde olan Prof. Dr. Mehmet Sıktı İlkay yapılan haberler karşısında sessizliğini koruyamadığını dile getirerek bir basın açıklamasında bulundu.

İLKAY, SESSİZLİĞİNİ BOZDU!

15 Haziran 2022 tarihinde Erciyes Üniversitesinde (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın, yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıktı İlkay’ı görevden aldığını söylemesi üzerine gözler İlkay’a çevrilmişti. Yapılan haberlerde yanlış ifadelerin yer aldığını aynı zamanda Rektör Mustafa Çalış’ın Kayseri Gazeteciler Cemiyetine yaptığı basın açıklamasında kullandığı ifadelere ithafen ‘şeref ve haysiyetimi rencide eder tarzda olmamalıydı’ diyerek sessizliğini bozan İlkay, şu açıklamalarda bulundu…
“1 Ekim 2018’den beri yürütmekte olduğum Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevim 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle son bulmuştur. Bu konuyla ilgili kamuoyunda yapılmakta olan yanlış bilgilendirme ve yorumlamalara açıklık getirmek amacıyla bu açıklamayı yapma zarureti hâsıl olmuştur.

Görevimin sona erdiği andan itibaren birçok basın ve yayın organında görevden alınma nedenimin Erciyes Üniversitesi Bahar Şenliklerinde İzmir Marşı'nın söylenmesi olduğu algısı oluşturulmuştur. Görevden alınma nedenim buymuş gibi yansıtılsa bile, bahar şenliğinin düzenlenmesinde şahsımın herhangi bir görevi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Erciyes Üniversitesi Bahar Şenlikleri 21.04.2022 tarihli Senato kararı çerçevesinde “Erciyes Üniversitesi Vakfı İktisadi İşletmesi” ile “Evatoryum Organizasyon|Kayseri” arasında imzalanan bir sözleşme kapsamında gerçekleştirilmiştir. Bahar Şenliği, Rektörlükçe görevlendirilen Denetleme Komisyonu tarafından denetlenmiştir. Bu komisyonda şahsımın görev almadığı aşağıdaki tablodan da görülmektedir.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Sayın Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, basın mensuplarının görevden alınmam konusundaki sorusuna “Göreve ben getirdim, ben aldım. 6 aydır güven problemi vardı. Güvenmediğim biriyle de çalışmam. Altında siyasi bir neden aramaya gerek yok” şeklinde gerçeğe aykırı ve nezaket dışı bir cevap vermiştir. Nitekim son 6 ay içerisinde şahsıma sıkça Rektörlük vekâletini bırakmış olması bu beyanın gerçeğe aykırı olduğunun açık bir göstergesidir. Kaldı ki, Sayın Rektör göreve geldiğinden bugüne kadar sadece bana değil, hiç kimseye güvenmediğini yakın çalışma arkadaşlarına defalarca beyan etmiştir.
“GERÇEK NEDENİNİ HALEN ANLAMIŞ DEĞİLİM...”
Görevden alınması üzerine yaşanılan kaos durumuna açıklık getiren İlkay; “Görevden alınmam Sayın Rektörün takdiridir. Ancak, bunun yolu dört yıla yakın birlikte çalıştığı Rektör Yardımcısına asla kabul edilemeyecek haksız ithamlarda bulunarak, şeref ve haysiyetini rencide eder tarzda olmamalıydı. Rektör Yardımcılığım süresince senelik izinlerimi dahi kullanmadan, gecemi gündüzüme katarak Üniversite Üst Yönetimi ve başkanlığını yaptığım birçok komisyonla uyum içinde çalışıp, Üniversitemizin başarılarına önemli katkı sağlamışken, aniden görevden alınmış olmamın gerçek nedenini hala anlayabilmiş değilim. Sayın Rektör hiçbir gerekçe göstermeden benimle çalışmaya devam etmek istemediğini beyan etmiş, bunun üzerine istifa etme talebimi reddederek, beni görevden aldığını bildirmiştir. Yüzüme karşı beyan etmediği görevden alma sebebini basın mensuplarının sorusuna verdiği cevapta asla kabul etmediğim güvensizlik vb. birtakım haksız ithamlarla açıklaması, şahsımı ve ailemi incitmiş ve derinden üzmüştür. Bu konuyu Allah’a ve kamuoyunun vicdanına havale ediyorum.” dedi.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NİN BU ŞEKİLDE GÜNDEME GETİRİLMESİ ÜZÜNTÜMÜ KATLAMIŞTIR.
İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İlkay, Erciyes Üniversitesi’nin böyle bir mesele ile gündeme gelmesinden üzüntüsünü dile getirirken; “Kayseri’nin göz bebeği ve Türkiye’nin en iyi 8. Araştırma Üniversitesi olan, geliştirdiği TURKOVAC aşısı ve daha birçok başarısıyla tüm mensuplarının, öğrencilerinin ve Kayserililerin gurur duyduğu Erciyes Üniversitesi’nin bu şekilde gündeme getirilmesi üzüntümü katlamıştır...

Rektör Yardımcılığım süresince beni her zaman destekleyen Üniversitemiz akademik ve idari personeline, her konuda birlikte çalıştığımız Rektör Yardımcısı arkadaşlarıma, Başkanlığını yaptığım Sürekli İyileştirme Grubuna, Kalite Komisyonu Üyelerine, telefonla arayarak bana destek olan tüm arkadaş ve dostlarıma, özel kalemimden, güvenlik ve destek personeline ve her zaman yanımda olan aileme çok teşekkür ediyorum. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER