banner257

NNYÜ’DE “VATAN ŞAİRİ” KONFERANSI

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Rektörlüğü, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. Yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü sebebiyle bir konferans düzenledi.

NNYÜ’DE “VATAN ŞAİRİ” KONFERANSI

NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeki Yılmaz, dekanlar, öğretim üyeleri ve idari personelin yanı sıra öğrencilerin Covid-19 pandemisi sebebiyle çevrimiçi olarak katılım gösterdiği konferanstaErciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Bozbıyık, “İstiklal Aşığı Vatan Şairi Mehmet AkifErsoy” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, kişiliği ve şiirleri hakkında bilgiler veren Bozbıyık, “Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri toplumun çeşitli sahnelerine tutulan aynalar gibidir. Akif, aslında şiirleriyle şehrin romanını yazan şahsiyet, sorunların çözümünde görev alan, çözüm üreten mütefekkir, şairdir. Şiirlerini samimiyet ve gerçeklik üzerine kurmuştur. Duydukları, gördükleri, kısacası yaşadıkları karşısında kayıtsız kalmamıştır.” dedi. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma sürecini anlatan Bozbıyık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dört kez okunan ve ayakta alkışlanarak Meclis’te kabul edilen İstiklal Marşı’nın büyük milletimizi ebediyete kadar ayakta tutacak, sağlam mısralarla örülmüş ölmez bir şaheser olduğunun altını çizdi.

Konferans sonunda sunumundan dolayı Dr. İbrahim Bozbıyık’a teşekkür eden NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney ise konuşmasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımız ve milletimiz için canını feda eden şehitlerimizi, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum.” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HANDAN EYUPLAR
HANDAN EYUPLAR - 1 ay Önce

İSTİKLAL MARŞI ŞAAİRİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ

SIRADAKİ HABER

banner310