Başkan Büyüksimitci, “Ekonomimiz Büyüme Trendine Girdi”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Şubat ayımeclis toplantısını yaptı. KAYSO meclis salonunda yapılan toplantıya, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri katıldı.

Başkan Büyüksimitci, “Ekonomimiz Büyüme Trendine Girdi”

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkan Yardımcı İlhan Baloğlu, şehitlerimize ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, doğal afetlerden korunma adına gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. 

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, şubat ayında Türkiye’de hiç istemedikleri olaylara şahit olduklarını belirterek, İdlib’de hayatını kaybeden askerlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar dilerken, devletimizin bu saldırılara misliyle karşılık verdiğini ve şehitlerimizin kanlarının yerde kalmadığını söyledi.

Yine deprem ve çığ felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyen Başkan Büyüksimitci, “Malatya ve Elazığ depreminden sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde Türkiye’deki tüm Oda ve Borsalarımız anında organize olduk. Bizde Kayseri’de ki Odalarımız ve Borsamızla organize ettiğimiz iki tır ısıtıcıyı deprem bölgesine hızlıca ulaştırdık. Yaraların sarılmasına bir nebzede olsa katkı sağlamış olduk. Allah böyle acıları ülkemize ve milletimize bir daha yaşatmasın” dedi.

Hükümet tarafından atılan adımların meyvelerini vermeye başladığını ve ekonominin büyüme trendine girdiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Sıkıntılı bir yılın ardından, son birkaç aydır ekonomide yaşanan toparlanma gelecek adına bizlere umut veriyor. Aralık 2019'da sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,6 artışla son 21 ayın rekoruna ulaştı.Bu artış büyüme trendinin başladığını gösteriyor.Bu performansı hep birlikte kalıcı hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Geçen hafta Merkez Bankası tarafından politika faizlerinin 50 baz puan daha düşürüldüğünü hatırlatan Başkan Büyüksimitci, 2019’un Temmuz ayından bugüne kadar politika faizinin 13,25 puan aşağıya indiğini, bununda piyasaların canlanmasına ciddi katkı sağladığını söyledi.

İş dünyasının en büyük şikâyetlerinden olan ve her ortamda dile getirdikleri bankaların yüksek işlem ücretleri ve erken kredi kapama komisyonlarına üst sınır ve standart getirildiğini aktaran Başkan Büyüksimitci, “Yapılan düzenlemeye göre, bankalar tarafından ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400'den 51'e indirildi.  BDDK tarafından 2014'te 20 ile sınırlandırılan ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı da 16'ya düşürüldü. Bu düzenlemelerle hem faiz kaleminde hem de komisyon kaleminde önemli bir iyileşme yaşadık.Sesimizi duyan ve bu önemli soruna çözüm getiren Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Ülkemizi büyütme sürecinde sadece hükümete değil işadamları ve sanayicilere de görev düştüğünü ifade eden Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Özel sektör olarak bizler de üretime, istihdama, yatırıma ve ihracata devam etmeliyiz.Büyümenin hız kazandığı, reel sektörün güçlendiği, istihdamın yükselişe geçtiği bir yıl olması için hep birlikte çalışmalıyız. Sıkıntıların hepsini aşacak güç ve imkâna sahibiz”

Çin’de ortaya çıkan virüs salgının tüm dünyayı endişeye sevk ettiğini, özellikle Asya pazarı başta olmak üzere global ekonomiyi tehdit ettiğini belirten Başkan Büyüksimtci, “Tüm şirketler Çin’deki üretim ve ihracattan kaynaklanan boşlukları doldurmak için yeni stratejiler geliştiriyor.Salgın nedeniyle Çin malları kabul görmüyor, ihracat düşüyor.Bu gelişmeler Türkiye’de de bazı sektörleri olumsuz etkileyeceği gibi birçok sektörü de olumlu etkileyecek.Özellikle kimya başta olmak üzere, tekstil, ayakkabı, mobilya, çelik ve turizm gibi sektörlere taleplerin kayması gündeme geliyor.Dünyada Çin’e ithalatını kısıtlayan veya durduran pazarlara, Türkiye alternatif olmalı.Çin’in bütün sektörlerde, üretiminde hem bitmiş mamul hem de ara mamulde bir aksama olacaktır. Bunun sonucu olarak da özellikle Çin’den ürün alan tüm dünya markaları ve firmaları her sektörde alternatif üretici arama durumunda kalacaklar.Bu alanlarda oluşabilecek boşluğu doldurma adına Kayseri firmaları olarak hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin "81 İlde 81 Meslek Lisesi" projesi ile sanayiciye kalifiye eleman yetiştireceklerini söyleyen Büyüksimitci, "Bu kapsamda Kartal'da bulunan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni proje okulu olarak belirledik. İŞKUR'dan rakamlar alıyoruz bir tarafta iş arayan insanalar diğer tarafta da onun üçte biri kadar eleman arayan firmalarımız var. Buda meslek liselerinde istenilen vasıfta eleman yetiştiremediğimizi gösteriyor. Meslek liselerinden mezun olanlarında yüzde 93’ü kendi mesleğini yapmıyor. Dolayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB‘nin yapmış olduğubu protokol gelişmiş ülkelerde olan sistemi uygulamamız için bize fırsat verdi. Bu meslek liselerinde başarılı öğrenciye burs, iş garantisive staj imkanı vereceğiz. Böylelikle sanayicinin ihtiyacına yönelik kalifiye elaman yetiştirmiş olacağız" dedi.

İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Büyüksimitci, Kayseri ihracatının tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştığını ve 2019 yılını serbest bölge ihracatı dahil 2 milyar 495 milyon dolarla kapattığını söyledi. 2019 yılında Kayseri’nin ihracatını yüzde 5,88 artırırken aynı dönemde Türkiye’nin ihracatının yüzde 2,15 oranında arttığını açıklayan Büyüksimitci, Kayseri’nin iller arası sıralamada 10. Sıraya yükseldiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner312

banner296