banner257

Çiftçilerden, Randevulu Söküm Ve Tesellüme Büyük Destek

Kayseri Şeker tarafından, 2017-2018 Kampanya döneminde başlatılan randevulu söküm ve tesellüm seferberliğine çiftçilerden büyük destek geldiği belirtildi.

Çiftçilerden, Randevulu Söküm Ve Tesellüme Büyük Destek

Randevulu söküm ve tesellüm uygulaması ile ilgili olarak, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 63. kampanya döneminde başlatmış olduğumuz programlı pancar alımı uygulamasını kış sezonundaki eğitim toplantılarında çiftçimize anlatmış ve uygulama konusunda mutabakat sağlamıştık. Şimdi ise kampanyanın başlaması ile birlikte bu seferberliği uygulamaktayız. Randevulu söküm ve tesellüm uygulamasına katkısı olan Çiftçilerimize, nakliyecilerimize, taşıyıcı kooperatiflerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

Kayseri Şeker’e bağlı 12 Bölgede Pancar ekimi yapan çiftçiler Randevulu söküm ve tesellüm sayesinde daha çok kazandıklarını, uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdiler.

Sarıoğlan İlçesi Palas Çiftçilerinden Mustafa Güntay: Pancarı söküyorum birde bakıyorum 18-20 tane araba almış gidiyor bir saat içerisinde artı olarak da 2 saat içerisinde internetten firesini öğreniyoruz. Bu uygulamadan önce 200 ton 500 ton pancarı yığıyorduk bekliyorduk sıra gelecek bu da fireye yol açıyordu 100 tondan 10-15 ton fireye sebep oluyordu. Şimdi randevulu söküm ve tesellüm sisteminden çok memnunum bu randevulu sistemden 3800 ton pancar yatırdım. Söküm için kendi makinem ile yetişmediği zaman kooperatiften talep ediyoruz. Günlük tonajıma göre gönderdim ve erken sökümden 25 bin ₺ prim aldım. Bu pirim 2 polara tekabül ediyor.

Sarıoğlan Tatılı Bölge Çiftçisi Savaş Görgülü: Yerine göre 800 ton pancarımın 45 gün beklediği oluyordu ve gidecek kaybın hesabını siz yapın. Pancarım 45 günde çok fire verdi. Ama şimdi pancar topraktan nasıl çıktı diri halde kendini kaybetmeden fabrikaya teslim ediliyor. 40 gün bekleyen pancar aynı zamanda toprağı şerbetlen diriyordu ama bugün gerçekten bizim cebimiz şerbetleniyor.

Bünyan bölge çiftçisi Gökhan Erdoğan: Randevulu söküm ve tesellüm sisteminde çiftçinin emek verdiği ürün zayi olmuyor. Kayseri Şeker Fabrikası ve Bölge Müdürlerimiz bize hangi gün hangi saat yükleme yapılacağını söylüyor çiftçi zamana göre hava durumuna göre makine şartına göre kendini hazırlıyor. Benim tarlamdaki pancar sevkinin ben tarlaya gitmeden oldu ben de tohum ekilecekse tohumumu ekiyorum tarlamı sürüyorum hayvanımla ilgileniyorum şu an tam anlamıyla Avrupa standartlarında bir sistem.

Bünyan Bölge Çiftçisi Yakup Erkılıç: Randevulu sistem olduğu için tarlaya elimiz arkamızda gidiyoruz. Mouse yükleme yapıyor diğer taraftan ekim varsa ekimimizi yapıyoruz gerçekten çok memnunuz çok güzel bir çalışma var teşekkür ederim.

Gemerek Karagöl Çiftçisi Kemal Dinçer: Randevulu söküm ve tesellim sistemi şu an için iyi gidiyor. Randevulu sistemde bölgeden haber veriliyor kaç ton ise bizde ona göre hazırlayıp gönderiyoruz. Önceden 3 hafta önceden söküme başlıyorduk onunla beraber 300-500- ya da bin ton söküyorduk ve sıcağın alnında bekliyordu onun da bir artısı var şu anda.

Gemerek İlçesi Karagöl Çiftçisi Özgür Karakaş: Randevulu söküm ve tesellüm sisteminden memnunum. İlk başta uygulamayı ters yargıladım ama şu anda sistem düzene girdi. Pancarlarımızı düzenli bir şekilde sıkıntısız fabrikaya gönderiyoruz. Bu sistemden önce 3 hafta bekleyen silolarım oldu ama şuan en fazla 3 günde randevulu şekilde fabrikaya ürünlerimiz iletiliyor önceden bekleyen pancarlar pörsüyor mantar gibi oluyordu o da kilo kaybına neden oluyordu şu an kilo kaybımız olmuyor ekstra prim veriliyor.

Gemerek Karagöl Köyü Çiftçisi Ali Dinçer: Randevu sisteminde bölge müdürlüklerimiz bize haber veriyor. Falan güne 600 ton hazırla diye 6 sıralı makinem var Mouse ile yükleniyor ve peşi sıra sürülüyor hem sökülüyor, hem yükleniyor hem de sürülüyor.

Şarkışla Bölgesi Gürçayır Çiftçisi Grup başkanı Ramazan Toy: Programlı söküm ve randevulu söküm olduğu için diğer işlerimizi de aksatmıyor. Diyelim ki 200 ton kotan var 3 gün önceden söküp istifliyorsun hazırlıyorsun 3 gün sonra gelip yüklüyorlar daha sonra diğer işlerine de bakabiliyorsun. Öncede randevulu sistem olmadığı için diğer işlerimiz de hep aksaklık oluyordu. Şu an randevulu sistem olduğu için çok memnunuz çok teşekkür ederiz.

Şarkışla Merkez Bölge Çiftçisi Murat Kuşçuoğlu: ben bu seneki gibi rahat bir söküm görmedim sökeceğimiz zaman haber veriliyor beklemiyor. Bizim bu sistemde mazottan, zamandan kar ediyoruz aynı zamanda pancarımız fazla beklemiyor herkes sırasını biliyor ve diğer işlerimizi de ona göre ayarlıyoruz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310