banner257

“Endüstri 4.0’ı Kaçırırsak Gelişmemiş Ülkeler Sınıfında Yer Alırız”

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ülke olarak Endüstri 4.0’ı zamanında yalayabilirsek, diğer ülkelerle olan gelişmişlik farkını çok kısa sürede katabilecek bir fırsata sahip olduğumuzu, bunun içinde mutlak suretle dönüşmemiz gerektiğini söyledi.

“Endüstri 4.0’ı Kaçırırsak Gelişmemiş Ülkeler Sınıfında Yer Alırız”

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Liderliğinde, BASF Türk Kimya Çözüm Ortaklığında ve Turkishtime Dergisi tarafından “Üretim ve Sanayide Dijitalleşme” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, üretim ve sanayide dijitalleşme denilince akla ilk olarak 4. Sanayi Devriminin geldiğini belirterek, “İlk defa 2011 yılında Almanya’da konuşulmaya başlanan 4. Sanayi Devrimi için tüm Dünya’daki farklı endüstriler yenilenme içerisine girdi. Özellikle uluslararası piyasanın rekabet kurallarını değiştireceğine inanılan bu devrim için Türkiye’de de Bilim ve Sanayi Bakanlığımız bünyesinde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

4. Endüstri Devriminin kısaca sanayinin dijitalleşmesi olarak adlandırılabileceğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, ancak bunun sadece bir üretim hattının, bir faaliyetin değil, bir şirketin bütün çalışma ve süreçlerinin dijitalleşmesi olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Bu sistemin sadece sanayiyi değil tüm sosyal yaşamı etkileyeceğine vurgu yapan Başkan Büyüksimitci, “Bu endüstri sayesinde daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan bir üretime kavuşmuş olacağız. Aslında bu sistem sadece sanayiye değil tüm sosyal yaşamımıza bir takım yenilikler getirecek. Gelişmiş ülkeler gelecek hedeflerini Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde planlarken, bizde Kayseri Sanayi Odası olarak üyelerimizin dünya pazarlarında yerini alabilmeleri ve gelişmiş ekonomilerle daha rahat rekabet edebilmeleri için Endüstri 4.0’ı tanıtmaya, her fırsatta Endüstri 4.0’ın önemini vurgulamaya çalıyoruz” diye konuştu.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri’de İSO İlk ve ikinci 500’de yer alan firmaların bir kısmının Endüstri 4.0 ile ilgili çalışmalara başladığını, ancak firmaların büyük çoğunluğunun henüz Endüstri 2.0 ile Endüstri 3.0 arasında olduğunu belirtti.

Dünya ile rekabet edebilmek için dönüşümün şart olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci şunları söyledi; “Türkiye olarak üretim dönüşümünü, dijital dönüşümü, işgücü dönüşümünü en önemlisi de eğitim dönüşümünü sağlamak zorundayız. Ülkemizin 4. Sanayi Devriminde başarılı olmasının yolu eğitimden geçiyor. Aksi takdirde gelişmiş ülkelere göre düşük olan işgücü maliyetimizin ve üretkenliğimizin anlamı kalmayacak. Bu zorluğu aşmanın yolu biran önce Endüstri 4.0 stratejilerinin belirlenmesi ve eğitim sistemimizin revize edilmesidir”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner315

banner307

banner306