banner257

KAYSO: Bu sınavdan başarıyla çıkacağız

KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklıklar nedeniyle ülke olarak oldukça zor günler geçirdiklerini belirtti.

KAYSO: Bu sınavdan başarıyla çıkacağız
KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklıklar nedeniyle ülke olarak oldukça zor günler geçirdiklerini belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, ülke olarak sıkıntılı bir dönemden geçtiğimizi belirterek, “Uluslararası finans tetikçilerinin kamu kurum ve kuruluşlarımızın iyi niyetle aldıkları tüm tedbirleri çürütmek gibi bir vazifeleri varmış gibi hareket etmektedirler. Benzer konumda olduğumuz hatta bizden daha kötü durumda olan ülkeler hakkında çok yorum yapmayan kuruluşlar, ülkemizi daha zor duruma sokmak için neredeyse her gece bir açıklama yapmaktadırlar. Her şeye rağmen biz bu süreçten başarı ile çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, döviz kurlarında yaşanan aşırı oynaklıklar nedeniyle ülke olarak oldukça zor günler geçirdiklerini belirterek, “Bu gelişmelerde küresel, bölgesel ve ülkemizdeki birçok faktörün olumsuz rolü olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu faktörler bu düzeyde bir kur artışını açıklamakta yetersiz kalıyor. Artık önümüze bakmak, stratejik düşünerek karşımıza çıkan şartları avantaja çevirmek zorundayız. Başta Bakanımız Sayın Berat Albayrak olmak üzere, ekonomi yönetimimiz, Merkez Bankası, BDDK ve özellikle de halkımızın bu sınavdan başarıyla çıkacağına inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Bu süreçten gereken dersleri çıkartarak, sanayileşmeye ve üretime daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Büyüksimitci, “Bildiğiniz gibi dünyadaki ucuz dış kaynağa bağlı olarak büyümemizi sürdürdük. Ancak, sürekli cari açık veren ürettiğinden fazlasını tüketen bir ülke olarak, dünyada paranın pahalandığı ve para bulmanın zorlaştığı bu dönemde maalesef bu tür durumları yaşıyoruz. Teknoloji yoğunluğu yüksek ürünleri yeterince üretmeden, ihracatımızdaki payını artırmadan küresel rekabet sürecinde güçlü kalamayız. İthalatımızı, dış girdi ve kaynak bağımlılığını azaltacak önlemleri almak zorundayız. Sanayileşmenin, daha çok üretim yapmanın, istihdamın, ihracatın ve cari açığı azaltmanın tek yol olduğunu bir kez daha anladık” diye konuştu.

Canlı hayvan ve et ithalatının da bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, sanayicilerin bir taraftan üretim yaparken diğer taraftan dışa bağımlılığı azaltmak adına endüstriyel tarım ve hayvancılığa yönelmelerinin yerinde olabileceğini belirterek, bilimde ve üretimde ön plana çıkmış bir Türkiye’nin bir daha böylesi ataklara maruz kalmayacağını söyledi.

İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin 2018 yılı Temmuz ayı ihracatının geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre yüzde 25,70 oranında artarak, 158.6 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, 2018 yılı ilk 7 aylık Türkiye ihracatının yüzde 13,16 artarken, Kayserinin ihracatını ise yüzde 20,19 arttığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.HABER: ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310