banner257

KTO Başkanı Gülsoy: “Enflasyon karşısında kayıplar telafi edilmeli”

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, asgari ücretin mutlaka güncellenmesi gerektiğini belirterek enflasyon karşısında kayıpların telafi edilmesi noktasında verilecek ücret ve maaşların önem arz ettiğini söyledi.

KTO Başkanı Gülsoy: “Enflasyon karşısında kayıplar telafi edilmeli”

Kayseri Ticaret Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Başkan Ömer Gülsoy’un yanı sıra Yönetim Kurulu üyeleri, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak, TOBB Kayseri Kadın Girişimci Kurulu Başkanı Tuğbahan İlgü, Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Tural ve Meclis üyeleri katıldı.

KTO Başkanı Gülsoy, küresel ekonomide önemli bir dönüşümün gerçekleştiğini belirterek her an her yerde değişimin söz konusunu olduğunu ifade etti. Kurum, toplum ve bireylerin bu değişime strateji geliştirmek zorunda olduğunu vurgulayan Gülsoy, “Bu değişim ve dönüşümü nitelikli duruma getirmek için hem daha verimli ve katma değerli üretime yönelik dijitalleşmeyi sağlamak hem de çevreye duyarlı, enerji verimliği yüksek döngüsel üretimi gerçekleştirmek kritik önem arz etmektedir” dedi.

‘YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELMELİYİZ’

Dünya genelinde yaşanan enerji sorununa dikkat çeken Gülsoy, ilerleyen zamanda enerji konusunda zorluk yaşamamak için başta GES olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz ve yarınlarımız için bu alanı değerlendirmemiz gerektiğini vurguladı. Gülsoy, “Ülkemiz ve şehrimiz bu yatırımlara elverişlidir. Firmalarımız da kendilerini yeniliklere hazırlarken, geleceğe yönelik öngörüleri de göz önünde bulundurarak bu gelişmeler ışığında hareket etmeliler” dedi.

BDDK'nın Türk Lirası kredi kullanımına yönelik kararını da değerlendiren Gülsoy, "BDDK'nin, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik attığı adımları olumlu buluyoruz. Kredilerin verimli kullanılmasını destekleyecek, üretimi ve istihdamı besleyecek bir hamle olarak değerlendiriyoruz. Yapılan düzenleme ile makul maliyetli fonların spekülatif döviz işlemlerine yönelmesinin de önüne geçilecektir. Düzenleme ile firmaların üretime yönelik ve yatırıma yönelik fonlama ihtiyaçları ön planda tutuluyor. Bunu da isabetli buluyoruz. Türk Lirasının da güçlenmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

‘İŞ VE AŞ OLMAYA DEVAM ETMELİYİZ’

Türkiye’de 8 milyona yakın kişinin asgari ücret ile geçindiğini belirten Gülsoy, asgari ücretin mutlaka güncellenmesi gerektiğini, enflasyon karşısında kayıpların telafi edilmesi noktasında verilecek ücret ve maaşların önem arz ettiğini belirtti. Asgari ücretin gelir adaletsizliğinin giderilmesi konusunda mutlaka güncellenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Gülsoy, “Zam konusunda şuana kadar herhangi bir rakam telaffuz edilmedi ama Sayın Cumhurbaşkanımız yeniden değerlendirme yapılmasını istediğini söyledi. Ben her zaman söylüyorum. Allah devletimize zeval vermesin. Biz devletçi insanlarız. Devlet olmazsa inanın hiçbir şey olmaz. İş dünyası olarak üzerimize düşen ne varsa her zaman devletimizin yanındayız. Yaşanılan tüm güçlüklere rağmen, üretim, ihracat ve istihdam ile iş ve aş olmaya devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

KTO’nun bir meslek örgütü olduğunu belirten Gülsoy şunları ifade etti: “Demokraside anayasa var. Anayasanın bizlere verdiği yetkiye dayanarak sorunlarımızı üst mercilerimize bildiriyoruz. Bunun dışına çıkıp hareket edemeyiz. Döviz, kredi, yüksek girdiler, artan enflasyon, işletme sermayesi ihtiyaçları hepsini biliyor ve bunları kıymetli birlik başkanımız değerli hemşerimiz Rifat Hisarcıklıoğlu’na bire bir iletiyoruz. Sağolsun her zaman yanımızda oldu. Kıymetli Başkanımız da bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımıza iletiyor. Devletimizden ekonomide kalıcı ve istikrarlı büyüme, reel sektörü rahatlatmak adına beklentilerimiz var. Maliyetleri azaltacak ve gelirleri artıracak düzenlemeler beklemekteyiz. İhtiyaca yönelik çözümler geliştirilirse, üreticilerimizin ve iş dünyamızın üretkenliği ve motivasyonu için gerekli adımlar atılırsa kazanan ülkemiz olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 15:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz
Deniz - 6 ay Önce

İktidarı övmekten , iktidara yaranmaktan başka bir şey yaptığın yok.

SIRADAKİ HABER