banner257

Pazarcı Esnafı Tepkili!

İçişleri Bakanlığı'nın ' Pazar Yerleri' ile ilgili yayımladığı genelge sonrası pazarcı esnafı karara tepki gösterdi. Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Osman Akbıyık, birçok esnafın tezgah açmayacağını söyledi.

Pazarcı Esnafı Tepkili!

İçişleri Bakanlığının yayımladığı 'tam kapanma' genelgesi kapsamında pazar yerleri 17 gün boyunca kapatılmıştı. Pazarcı esnafının ve üreticinin tepkilerinden sonra İçişleri Bakanlığı 'Pazar yerleri'ile ilgili yeni bir genelge yayımladı. Genelgeye göre; 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Yayımlanan genelgeden sonra pazarcı esnafı alınan karara karşı çıktı. Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Osman Akbıyık," Alınan kararı iyi bulmadık. Birçok esnaf cumartesi günü tezgah açmayacak" dedi.

"PAZARCI ESNAFI TEZGAH AÇMA TARAFTARI DEĞİL"

Alınan kararı yanlış bulduklarını ve birçok esnafın tezgah açmayacağını belirten Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Osman Akbıyık," Biz alınan bu kararı iyi bulmadık. Alınan bu karar gerçekten saçma bir karar. Eğer ki tezgahlarımızı açacaksak her gün açalım, açmayacaksak hiçbir gün açmayalım. Biz alınan genelge sonrası kararlara uyarak tezgahlarımızı açmadık. Şimdi alınan 1 günlük kararla bu iş olmaz. Pazarcı esnafı saat 10'da gitse 2 saatte tezgahlarını kuramazlar. Zaten saat 5'te pazarları tekrar kapatacaklar. Bu süre içerisinde esnaf mallarını satamaz. Esnaf elinde kalan malı hiçbir şey yapamaz. Diğer pazar için 1 hafta beklemeleri gerekecek. Ellerinde kalan malları kime verecekler? Sıkıntılar gerçekten çok büyük. Pazarcı esnafıyla konuştuğumuz zaman esnaf açmak taraftarı değil. Alınan bu karar pazarcıyı düşünerek alınmış bir karar değil. Zaten sebze meyve hariç kimse açamayacak. Halcilerin, çiftçilerin ve üreticilerin ellerinde mal kalınca pazarcılar akıllarına geldi. Esnaf gidip halden mal alsa satamayıp çöpe atacaklar. Pazarcı esnafını mağdur etmeyin. Pazarlar kapalı olursa vatandaşlar 2-3 kat daha fazla fiyata alışveriş yaparlar" diyerek pazarcı esnafı mağdur olursa halkında mağdur olacağını ifade etti. (BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER