banner257

Pazar’da Tezgah Fiyatları Arttı!

Fiyat artışları pazar tezgahlarına da yansıdı. Bu haftanın zam şampiyonu 4 Liralık artış yaşayan biber oldu.

Pazar’da Tezgah Fiyatları Arttı!

Piyasada satılan ürün kalemlerine gelen zamlar pazar tezgahlarına da yansımaya başladı. Pazarcılar, her geçen gün, sebze ve meyvenin alış fiyatının arttığını dile getirdi. Bazı pazarcılar ise, ortaya konan emek ve piyasada satılan diğer ürünler baz alındığında fiyatların normal olduğunu ifade etti. Pazarcı Yasin Sözeri, “Son dönemlerde ki ekonomik duruma bakarsanız Pazar fiyatları yine pahalı yine pahalı ve dışarıya endeksli. Bugün bir markete girdiğinizde 300 TL ile bir poşet alabiliyorsanız, markete kıyasla pazardan alınan ürünü yine markete göre 4 poşet olarak alabilirsiniz. ‘Normal etiketler mi’ hayır pahalı.

Bugün 1 kilogram fiyatının 10 TL olması ve 1 kilogram her hangi bir ürünün 10 TL olması çok acı verici bir durum. Bugün 3 bin TL asgari ücretle çalışan bir vatandaş 100 TL ile pazara girdiği zaman pazarın 1 metre ötesinden geri dönüyor. ‘Daha öncesinde böyle miydi’ vatandaş 100 TL ile taşıyamayacağı ürün alıyordu. Cebinde ise çocuğuna bir şeyler alabilecek parayla dönüyordu. Yani bu faiş fiyatların sebebi nedir bizler bilmiyoruz. Bizler burada aracıyız. Gidiyoruz halden alıyoruz. Kaç TL ye alıyorsak üzere üç beş kuruş kar marjıyla satıyoruz” diye konuştu.

‘VATANDAŞA BURADA HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Vatandaşlara hizmet vermek için ellerinden geleni yaptıklarını fakat bu fiyat artışının nedenini bilmedikleriniz söyleyen Sözeri, “Vatandaşa burada hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu sorunun sorulacağı yerler belirli. ‘Neden bu hale geldi. Sebep ne?’ Vatandaş daha önce 100 TL ile Pazar alışverişini yaparken şimdi 300 TL ile neden pazarın yarısından geri dönüyor. Bizler bunun cevabını bilmiyoruz. Bugün hale gittiğimizde yaklaşık 5 lira ile kamyonumuzu doldururken 15 lira ile kamyonumuzu dolduramıyoruz birde borçlu duruma düşüyoruz.

Bizler de mağduruz. Bugün domatesin kilosunu 6 TL’ye satıyorum yarın hale gidip 7 TL’ye alıyorum. Biz esnaf olarak ucuz diyebiliriz ama ucuz değil. Hiçbir şey ucuz değil bugün 5 kilogram yağ 100 TL’nin üzerine çıktıysa, bugün 1 kilogram çay 60 TL’nin üzerine çıktıysa onunla kıyaslarsak sebze belki bir kademe aşağıda kalıyor. Maalesef 5 kilogramlık yağı vatandaş aldığı zaman 2 ay kullanabilir ama 1 kilogram domatesi aldığı zaman vatandaş 2 gün kullanıyor. Bununla kıyaslarsanız bugün asgari ücretli vatandaşlarımıza Allah yardım eylesin” şeklinde konuştu.(BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289