banner257

Sarraf Gülderdi: “FED’in tarihi faiz artırımı piyasaları hareketlendirdi”

Sarraf İhsan Gülderdi, Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan son 28 yılın en yüksek faiz kararı sonrası piyasalarda hareketlenme yaşandığını söyledi.

FED kısa dönemli politika faiz oranını 0,75 puan arttırarak yüzde 1,50 ile yüzde 1,75 arasına çekti. Sarraf İhsan Gülderdi ise yeni haftayı değerlendirdi. Gülderdi, “Geçen hafta FED’in faiz kararından sonra inişli çıkışlı bir haftayı geride bırakmış olduk. 28 yılın zirvesinde bir faiz arttırışı FED’den geldi. Bu da piyasalarda harekete neden oldu. Özellikle bin 850’ye çıkan bir ONS vardı bu da altın fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettirdi. Bununla birlikte 17 seviyesinden 17,30 seviyesine çıkan bir dolar vardı. Altın da bu sebepten son zamanların en yüksek fiyatını gördü. Son 1 buçuk yılın verilerine baktığımız zaman ONS hala düşük bir seviyede. ONS hala düşük seyrediyor ve tekrardan yılsonuna kadar toparlanması söz konusu” dedi.

Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte altın ve döviz tahmini kurları hakkında da bilgi veren Gülderdi, “Önümüzdeki günlerde altın gördüğü en yüksek rakamı geçerek bin 300 veya bin 400 seviyesine gelmesi ön görülüyor. Çünkü emtialara göre altın fiyatları düşük kaldı. Ayrıca doların yılsonu tahminleri de çıklandı. Yıl sonuna kadar 18-19 bandında gözükse bile, yatırım tavsiyesi olmadan, 20’nin üstüne çıkabileceği aşikardır. Böylece çeyrek altının 2 bin 250, 2 bin 300 bandına kadar çıkabileceğini söylüyoruz. Vatandaşların altın almalarını, bozduracakların da şu an için beklemelerini yatırım tavsiyesi olmadan söyleyebilirim” diye konuştu.

Güncel Altın Fiyatları;

Gram altın: 1024 TL,

Çeyrek altın: 1673 TL,

Altın (ONS): 1842 TL,

Cumhuriyet altını: 6728 TL.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER