banner257

ÜRETİCİ’DEN MESAJ GÜMRÜK VERGİSİ KALDIRILSIN

Pandemide Avrupa pazarını Çin ve Hindistan’ın elinden yeniden almayı başaran tekstilci bu kez pamuk krizi ile karşı karşıya. Son 4 ayda üretimi tavan yapan tekstil firmaları hem pamuk ipliği tedarikinde sorun yaşıyor hem de sürekli artan fiyatlar nedeniyle müşterisine tutarlı fiyat veremiyor. Üreticiler, İthal iplikte yüzde 5’lik ilave gümrük vergisinin kaldırılmasını istedi.

ÜRETİCİ’DEN MESAJ GÜMRÜK VERGİSİ KALDIRILSIN

Corona salgınını fırsata çevirerek tekstil ve hazır giyim sektöründe Avrupalı müşterilerini Çin ve Hindistan'ın elinden alan Türk tekstilcisi yeni bir krize girdi.

Üretimi tavan yapan tekstil firmaları bu kez pamuk ipliği tedarikinde sorun yaşıyor. Uluslararası borsalarda pamuk fiyatlarındaki yükseliş hem ham madde bulmayı güçleştirdi hem de fiyat tutarlılığını ortadan kaldırdı.

Serbest piyasada sürekli değişen fiyatlar, müşterileri ile anlaşmalarını önceden yapan tekstil firmalarının maliyetlerine yeni yükler getirdi. Kârını kaybeden üreticiler isyan etti.

TEKSTİLCİ ZARARINA İŞ YAPIYOR
Ege'nin tekstil kenti Denizli'de Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu toplantı yaparak durumu değerlendirdi.

 Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntıyı kamuoyu ile paylaşan başkanlar sorunun çözümü için Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye İhracatçılar Meclisi nezdinde girişimlerde bulunma kararı aldı.

Yapılan ortak açıklamada Denizli'nin lokomotif sektörünün tekstil ve konfeksiyon olduğu hatırlatılarak, “Tekstilci 4 aydır pamuk ipliği konusunda sorun yaşıyor. Tedarik edebildiğinde ise fiyatların sürekli yükselmesi nedeniyle kendi siparişlerinin fiyatını tutturamayarak zararına iş yapıyor” denildi.

SORUN PAMUK FİYATININ ARTMASI
Yapılan yazılı açıklamada pamuk fiyatlarındaki artışın geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yaşanmaya başladığına vurgu yapılarak, “Pamuk fiyatlarındaki artış ipliğe de yansıdı. İhracatta yarattığı katma değer ve istihdama verdiği katkıyla ülkemiz için stratejik öneme sahip olan tekstil ve konfeksiyon sektörünün iplik sorunu giderilmeli.

Bu amaçla üç talebimiz var. Türkiye'deki iplik üreticileri kapasiteleri nedeniyle sektörün ihtiyaç duyduğu ham maddeyi karşılayamıyor. Bu nedenle ithal iplikteki yüzde 5'lik ilave gümrük vergisi kaldırılmalı.

Pamuk ithalatında ABD'ye uygulanan yüzde 3'lük vergi geçici bir süreliğine askıya alınmalıdır. Organik pamuğa ayrı bir kota getirilerek ham maddeye ulaşım kolaylaştırılmalı” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 17:16

Şeyda CÜCER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310