banner257

GENÇ GİRİŞİMCİLERE İŞYERİ AÇMADA 1 YIL BAĞKUR DESTEĞİ HAZİNEDEN

Bilindiği üzere son zamanlarda birçok konular da devlet teşvikleri ve indirimleri esnafların yardımına yetişmeye devam ediyor.

Bunlardan bir tanesi de 30.04.2018 tarihinde Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklanarak prim ve vergi borcu olanların bu borçları yapılandırmasıyla birlikte, 18 yaşından büyük -29 yaşından küçük genç girişimcilerin işyeri açmaları durumunda BağKur ödemelerine yapılacak kolaylıktır. Biz bu yazımızda Genç girişimciler işyeri açmada 1 yıl bağkur desteğinin hazineden karşılanmasının gerekli olan şartlarını açıklayacağız.

18.05.2018 tarihinde 30425 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren bir çok yeni girişimciyi yakından ilgilendiren genç girişimciye bağkur desteği 01.06.2018 sonrası uygulanmaya başlamıştır.

Ülkemizdeki gençlerin her geçen gün kendilerine arayış olarak farklı mesleki faaliyetlerde işyeri açma istekleri hepimizin bildiği bir durumdur. Genç girişimcilere destek veren bir çok kurum ve kuruluş olmasına rağmen işyeri açmak ve devamını sağlamak ekonomik olarak zorlu süreçler içerdiği için bir çok girişimci kendini işyeri açma konusunda çekimser bırakmaktadır. Genç girişimciye verilecek olan bağkur desteği bu konuda yeni işyeri açmak isteyen genç girişimcilere nefes aldıracak pozisyonda olacaktır. Bu teşvikten yararlanmak için hangi şartları taşımak gerekiyor ve bunları inceleyelim hep birlikte.

Kimler Yararlanacak ;

  1. 18 yaşını doldurmuş 29 yaşını doldurmamış olmak.
  2. 4-b yani Bağkur kapsamında ilk defa sigortalı olmak
  3. 01.06.2018 tarihinden sonra gerçek kişi veya serbest meslek faaliyeti sebebiyle ilk defa mükellefiyeti başlamış olmak
  4. Adi ortaklık ve şahıs şirket ortaklarında sadece 1 ortak bu kapsamdan faydalanabilir.

Yukarda ki şartları sağlayan genç girişimcilerin esnaf olmaları durumunda 1 yıl süreyle BAĞKUR primleri hazine tarafından karşılanacaktır.

Teşvik Tutarı;

2018 yılında ödenecek en düşük aylık Bağ-Kur primi 700,18 TL. Teşvikten faydalanan genç girişimcinin 12 ay boyunca ödemesi gereken toplam 8.402,16 TL prim hazine tarafından karşılanacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
metehan aydoğan
metehan aydoğan - 11 ay Önce

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Aydın bey. Açıklayıcı bir yazı olmuş :D