banner311

"30 Ağustos, dünya tarihine silinmeyecek iz bırakmıştır"

KAYSERİ Valisi Orhan Düzgün, ''30 Ağustos, yüce Türk milletinin 'Ya İstiklal, Ya Ölüm' mücadelesi sonucunda kazandığı zaferin adıdır'' dedi.

KAYSERİ Valisi Orhan Düzgün, ''30 Ağustos, yüce Türk milletinin 'Ya İstiklal, Ya Ölüm' mücadelesi sonucunda kazandığı zaferin adıdır'' dedi.

Vali Düzgün, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, ''Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşayabilmesi ancak tam hürriyet ve istiklal ile gerçekleşebilirdi. Aksi düşünülemezdi bile. Bu uğurda, tüm eşsiz değerlerin birleşip vücut bulduğu 30 Ağustos, aynı zamanda dünya tarihine de değerler manzumesi olarak silinmeyecek bir iz bırakmıştır'' ifadelerine yer veren Düzgün, şunları kaydetti:

''Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa da kazanılan zaferi şöyle anlatmıştır; 'Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur'. 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin yıldönümünde İstiklali için ölümü göze almış bir milletin evlatları olarak büyük bir coşku ve gurur içerisindeyiz. Tarihin önemli bir dönüm noktası olan bu zafer; milli birlik ve beraberliğimiz ile milletiyle tek vücut olmuş kahraman ordumuzun gücünü tarihte eşine az rastlanır şekilde tüm dünyaya göstermiştir.
Türk milletinin göstermiş olduğu bu istiklal mücadelesi ancak yine millete ve kahraman Türk ordusuna armağan edilerek anlam ve önem kazanabilirdi. Bu sebeple de millet iradesini esas alan Cumhuriyet'in kuruluşuna giden yolda en önemli mihenk taşı olan bu zafer her yıl büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve yüce Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü kutlayarak başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.''

HABER: İBRAHİM BOYRAZ

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289