banner257

Açlık Grevindeki Eğitimcilerden Korkutan Haber..!

Açlık Grevindeki Eğitimcilerden Korkutan Haber..!

22 Mayıs sabahı evleri basılarak gözaltına alınan ve tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 92. gününe girdiler. İki eğitimcinin sağlık kontrollerini yapan doktor Benan Koyuncu, Gülmen ve Özakça’nın bağışıklık sistemlerinin çöktüğünü, kalp yetmezliğine doğru gidişin başladığını kaydetti.

‘Bağışıklık sistemleri çöktü’

İki eğitimcinin tutukluluk öncesi muayenesini yapan doktor Benan Koyuncu,Gülmen ve Özakça’yla ilgili söylenenlerin ötesinde gözden kaçan daha ciddi bulgular olabileceğini söyleyen Koyuncu, “Cezavinde muayeneyi kabul etmiyorlar, bizim muayenemize de izin verilmedi” dedi.

Koyuncu şöyle devam etti: “Nuriye’nin söylediğine göre kaldıkları yer soğuk, soğuk ortamda enerji yakımı hızlandı. Enfeksiyon riskine karşı kişiye özel banyo ve tuvalet kullanmaları gerekir ama bunun uygulandığını sanmıyoruz. Bağışıklık sistemleri çöktü. Günlük nevresim değişikliği olmalı bu da yapılmıyor. Semih cezaevine girmeden ağzında oluşan yaralar muhtemelen enfeksiyon arttığından iyileşmiyor.”

‘Kalp yetmezliğine doğru gidiş başladı’

Dışarıda iki eğitimcinin düzenli sağlık kontrollerinin yapıldığını belirten doktor şöyle devam etti: “İçeride buna da ulaşamıyorlar. Kalp yetmezliğine doğru gidiş başladı. Semih’in de kol ve bacaklarında ağrı başladı. Bağışıklık sistemleri zaten sıkıntılıydı, daha da kötü olacak. Protein yıkımları var. Bağışıklık sisteminin çökme nedeni de o. Kalp hücrelerine kadar ilerlediğinde kalp yetmezliği olacak. B1 de alamıyor. Biyolojik bozukluklar olabilir, uyuşmalar, karıncalanmalar, duygu bozuklukları, duyusal sinir bozuklukları da kalıcı olabilir.”

Özakça’yı sürükleyerek hücresinden çıkarmışlar

22 Mayıs’tan beri açlık grevinde olan Özakça’nın eşi Esra Özakça ise şunları söyledi: “Semih, hapishaneye ilk getirildiğinde bacağına vurmuşlar. Yara olmuş. İltihap yapmış. Henüz iyileşmemiş. Sol akciğerinin altında üç gün süren sancısı olmuş, şimdi daha iyiymiş. Eklem ve kas ağrılarından şikayetçi. Üç gündür boğazında yaygın, yoğun, yara gibi acı varmış. Hücresinden zorla, sürüyerek çıkarılıp arama yapılmasından şikayetçi. Panoya haklarında çıkan haberleri asmış, yönetmeliğe uygun değil denerek sökülmüş.”

Gülmen ve Özakça’nın B1 vitamini taleplerinin karşılanmadığını anımsatan Özakça, “Nuriye’nin kas ağrılarının şiddetlendiği, sırtındaki sızının arttığı, artık oturduğu yerde bile ayaklarını yere basamadığı söylendi. Hem Nuriye’de hem de Semih’te ışığa karşı hassasiyet oluşmuş” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER