ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST KALDILAR

Kayseri'de örgütlü yağma iddiasıyla 2 gün önce gözaltına alınan Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak ve 6 kişi, sabaha karşı biten duruşma sonrası 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST KALDILAR
Kayseri'de örgütlü yağma iddiasıyla 2 gün önce gözaltına alınan Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak ve 6 kişi, sabaha karşı biten duruşma sonrası 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kayseri'de örgütlü yağma iddiasıyla 2 gün önce gözaltına alınan Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak ve 6 kişi, sabaha karşı biten duruşma sonrası 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yurt dışında bulunan 4 kişi hakkında da yakalama kararı çıktı.
Polis midibüsle adli kontrol ve adliyeye getirilen işadamları, şirketlerine ait makam araçlarıyla evlerine döndüler. Kayseri'de kurulu Burç Eğitim Vakfına ait Melikşah Üniversitesi'nin genişleme alanındaki bazı ev ve arsa sahipleri kendilerine baskı yapılarak, gayrimenkullerinin zorla ellerinden alındığı iddiasıyla polise başvurdu. Kayseri Cumhuriyet Savcılığınca açılan soruşturma ve 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nin gözaltı kararı ile Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Memduh Boydak, heyet üyeleri Mehmet Filiz, Ahmet Türkmen, Halit Gazezoğlu, Necmi Somtaş, Üniversite Genel Sekreteri Veli Demir ile Melikşah Üniversitesi çalışanı Özcan Karasu geçen çarşamba günü sabah 07.00'den itibaren gözaltına alındı. Yurt dışında bulunan mütevelli heyet üyeleri İlhan Miraboğlu, Hamdi Kınaş, Halit Şeker ve Erol Karadudu'ya ulaşılamadı. HEPSİNE TAHLİYE 2 gün süren soruşturma sırasında şüpheliler adli prosedür gereği sağlık kontrolü için Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tabipliğine Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü (KOM) ekiplerince, Emniyet Müdürlüğüne ait beyaz renkli midibüs ile getirildi. 7 şüpheli sabaha karşı saat 03.30'da mahkemece adli kontrol kararı ile serbest kaldıktan sonra şirketlerine ait makam otomobillerine binerek adliyeden ayrıldılar. İşadamı Memduh Boydak, yargılama sonrası adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, "İki gündür gözaltında olduğum için önceki gün 5 tane, dün de 2 tane şehidimiz olduğunu biliyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah ülkemiz bu terör belasından bir an önce sıyrılmasını temenni ediyorum" dedi.
"BÖYLE YARGILANACAĞIMIZ AKLIMIZA GELMEDİ"
Ülkenin bugünkü sıkıntıları içinde böyle bir konuyla gündeme olmayı arzu etmediklerini belirten Memduh Boydak, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şimdi biliyorsunuz, 2 gündür buralardayız. Devam ede gelen bir soruşturmadan dolayı adliyedeyiz. 16 Eylül 2015 sabahı Melikşah Üniversitesiyle ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde ifademe başvurulmak üzere Emniyet Müdürlüğüne çağrıldım. Hukuka ve Türk adaletine olan saygımız ve inancımız sonsuz. Mütevelli Heyet Başkanlığını yürüttüğüm üniversitemiz hakkındaki sorulara içtenlikle cevap verdim. Ülkemizin yetişmiş insan gücüne katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında kurulan 2009 yılında da eğitime başlayan, yapılan insan kaynağı ve altyapı yatırımlarıyla kısa sürede saygın eğitim ve öğretim kurumları arasına katılan Melikşah Üniversitesinin gelişimi için katkıda bulunduk. İnşallah bundan sonra da katkıda bulunmaya çalışacağız. Tabii bu üniversiteyi kurarken bir gün böyle bir davadan dolayı yargılanacağımız aklımıza gelmedi ama pişman değilim. Onu da özellikle belirtmek isterim. Söz konusu ifademde belirttiğim gibi bizim gayemiz, ülkemize, topluma, çevremize, doğduğumuz topraklara mümkün olduğunca destek olabilmek, yaşadığımız topluma değer katabilmek. Attığımız her adımda pusulamız, hukuki ve vicdani prensipler ve onlara yüzde yüz saygıdır. Aynı hassasiyeti beklemek de bizim hakkımızdır. Hukukun üstün olduğu bir Türkiye özlemi, hepimizin isteği olmalıdır. Bu bakış açısıyla şahsıma Melikşah Üniversitesiyle ilgili adli mercilerin yönelttiği tüm sorulara içtenlikle cevap verdiğimi bir kez daha vurgulamak isterim. Öte yandan çeşitli sivil toplum kuruluşlarından, dostlarımızdan, iş camiasından, siyasi partilerimizin liderlerinden ağabeyim Mustafa Boydak'a ve şirketimize birçok telefonlar aldık, birçok destek mesajları aldık. Onlara da bu davaya göstermiş oldukları yaklaşımdan dolayı müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum.??

"BU ZULÜMDÜR"
Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mehmet Filiz de, "Bu insanlar, bırakın bir insanı tehdit etmeyi, bırakın bir insanın elinden arsalarını almayı, ceplerinden para vererek, başkalarının çocuklarının eğitimine katkı yapıyor bu insanlar. Yazıktır bu insanlara yapılanlar, zulümdür. Bu resmen zulümdür, yazıktır bu insanlara. Yapılmaması lazım. Bugün doğuda birçok insanımız şehit oluyor. Türkiye birbirine giriyor. İnsanlarımız birbirine düşman hale getiriliyor. Yapılmaması lazım. Yazık bu millete. Bir komedi oynanıyor arkadaşlar. Bir komedyanın, Kayseri ayağı oynandı bugün??" diye konuştu.
HABER: ALİ TÜRKASLAN
 
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER