banner257

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASINDA KARAR

Eskişehir’de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın Gezi Parkı gösterileri sırasında dövülerek öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı.Adliye önünde cezayı az bulan kalabalık, bu kararı protesto ettiler ve polis protestoya müdahale etti.

Eskişehir’de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın Gezi Parkı gösterileri sırasında dövülerek öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı.Adliye önünde cezayı az bulan kalabalık, bu kararı protesto ettiler ve polis protestoya müdahale etti.

Tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, tutuksuz polis memuru Yalçın Akbulut’a 10 yıl, tutuklu sanıklar Muhammed Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu’ya 6′şar yıl 8′er ay, Ebubekir Harlar’a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın, Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemlerinde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşmasında, tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, tutuksuz polis memuru Yalçın Akbulut’a 10 yıl, tutuklu sanıklar Muhammed Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu’ya 6′şar yıl 8′er ay, Ebubekir Harlar’a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

4 YIL 2 AY SONRA ÇIKIYOR

10 yıl 10 ay hapis cezası verilen polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan, müvekkili Saldoğan’ın 4 yıl 2 ay hapis cezası yattıktan sonra denetimli serbestlik kapsamında tahliye olacağını ifade etti.

Duruşmaya verilen aranın ardından konuşan Mahkeme Başkanı, Türkiye’nin dört bir tarafından katılım olan dava sürecinde iddia ve savunmaların ortaya konulduğunu söyledi. Heyet olarak müzakerelerini yaptıklarını, mahkeme kararlarının eleştirilebileceğini ancak kararlara demokratik şekilde tepki gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Mahkeme Başkanı, “Tepkilerimiz demokratik şekilde, ben bitirdikten sonra ve duruşma salonu dışında olursa sevinirim” dedi.

Mahkeme Başkanı daha sonra kararı açıkladı. Tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, “kasten yaralama, ölüme neden olma suçundan” suçun işleniş biçimi meydana gelen sonucun ağırlığı göz önüne alınarak, 13 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle 1/6 oranında indirim yapılan ceza 10 yıl 10 aya düşürüldü.

Tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’a ise “ölüme neden olma suçundan” 12 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle yapılan indirimle ceza 10 yıl olarak açıklandı.

Tutuklu sanıklar İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever’e “kasten yaralayarak ölüme neden olma” suçundan verilen 8′er yıl hapis cezası ise 1/6 oranında yapılan iyi hal indirimi ile 6′şar yıl 8′er aya indirildi.

Tutuklu sanık Ebubekir Harlar’a “kasten yaralayarak, ölüme neden olma” suçundan 8 yıl hapis cezası verildi. Fiil tam olarak gerçekleşmediği için ceza önce yüzde 50, ardından 1/6 oranında iyi hal indirimiyle 3 yıl 4 aya düşürüldü. Harlar’ın, tutuklu kaldığı süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verildi. Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar ise beraat etti.

MÜEBBET İSTENİYORDU

Ali İsmail Korkmaz Davası’nda dördü sivil olmak üzere sekiz kişi yargılanıyordu. Savcı esas hakkındaki mütalaasında, polis Saldoğan hakkında kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası istenirken, sivil sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında ise nitelikli yaralama suçundan sekiz yıldan 12 yıla, polis Yalçın Akbulut hakkında da nitelikli kasten yaralama suçundan 12 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Sanık polis Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’e ise beraat kararı verilmesi yönünde görüş bildirilmişti.

"SİZ HALKIN DEĞİL, KATİLLERİN POLİSİSİNİZ"
Duruşma salonunda, mahkeme heyetinin sanıklara verdiği cezayı az bulan Ali İsmail Korkmaz’ın yakınlarıyla avukatlar ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri sloganlarla protesto etti. Mahkemenin kararı ardından salondan 'Bu devir dönecek, hesap vereceksiniz', 'Adalet yerini bulmadı', 'Siz halkın değil, katillerin polisisiniz', 'Lanet olsun bu adalete', 'Yazıklar olsun, utanın, utanın' diye bağırıldı.

Adliye önünde bekleyen kalabalık da sanıklara az ceza verildiğini öğrenince protesto gösterisi yaptı.


Duruşmayı, CHP Genel Başkan Yardımcılarından Sezgin Tanırıkulu, Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık,Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, İzmir Milletvekili Musa Çam,İstanbul Milletvekili Melda Onur,Parti Meclis Üyesi Zeynep Altıok,CHP Kayseri İl başkanı Mustafa Ayan,CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ali Paşa Tan,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Halil İbrahim Yolcu,CHP İl ve İlçe Yönetimleri,Hacı Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Dayanışma Derneği ve Vakfı Başkanı Sadık Genç,CHP Milletvekili aday adaylarından Dr.Çetin Arık, Feyzullah Keskin,Türker Tok ve çok sayıda partili izledi.Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner267