banner257

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER EYLEMDE

Kayseri'de ataması yapılmayan öğretmenler bir araya gelerek temsili mezar ve balonlu eylem yaptı.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER EYLEMDE
Kayseri'de ataması yapılmayan öğretmenler bir araya gelerek temsili mezar ve balonlu eylem yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan atanamayan öğretmenler, maket mezar ve üzerlerinde 'Şubat'ta branşa 40 bin atama' yazılı balonları gökyüzüne saldı. İşsiz ögretmenler adına konuşan Aslı Erdoğan, yakınları, komşularına göre 'Okumuş, işsiz, atanamamış gençler', aynı zamanda ücretli olarak çalıştıkları okullarda meslektaşları tarafından; 'Ücretli misin? Kadrolu mu?' sorularıyla manevi ayrımlara maruz kalan öğretmenler olduklarını söyledi. Ataması yapılmayan öğretmenler olarak, aksaklıklara çözüm önerileri sunduklarını belirten Erdoğan şunları söyledi:

"Alan değişikliğiyle ya da 'Formatörlük' adı altında, belirli kurslar sonucunda alanlarımıza geçirilen sınıf öğretmenlerinin, sınıf öğretmenliğine dönmesi, alan değişiklinin tamamen kaldırılması, hiçbir meslek grubunda görülmeyen 'Ücretli öğretmenlik' sistemi ile hayvan terbiyecisi, şarap üreticisi mezunu gibi öğretmenlik yapabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı, ücretli öğretmenlik sisteminin de kaldırılmasını istiyoruz."

İşsiz öğretmen sayısının 330 bini bulduğunu ifade eden Erdoğan buna rağmen açık öğretime bile bölümler açılıp formasyon verilerek, bu sayının giderek artırıldığını ve öğretmen niteliğinin düşürüldüğünü anlattı. Aslı Erdoğan, şöyle dedi:
"Öğretmenlik sadece bilgi aktarmak değil, her şeyiyle öğrenciye rehber olabilmektedir. Bu aksaklıkların giderilmesi için açık öğretim mezunlarına formasyon verilmemesi, ataması yapılmayan öğretmen sayısının daha da büyümemesi adına eğitim fakültelerinin kapatılarak bölümlere formasyon verilmesinin durdurulmasını istiyoruz."

TEMSİLİ MEZARA GİRDİ
Konuşmaların ardından, atanamayan bir genç öğretmen, Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde kendini asarak intihar eden öğretmen adayı Mustafa Kaya'yı temsilen maket mezarın içine girdi. Ardından, üzerlerinde Şubat'ta, branşa 40 bin atama yazan balonları gökyüzüne saldı.


Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner306