banner257

Bakan Özhaseki Mıpım İnşaat ve Gayrimenkul Fuarında

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’na katıldı.

Bakan Özhaseki Mıpım İnşaat ve Gayrimenkul Fuarında

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’nın ilk gününde Türkiye’nin fuar açılışını gerçekleştirdi. İstanbul standında, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Bakan Özhaseki, gayrimenkul sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. MIPIM Fuarının ortalama 25 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten Özhaseki, söz konusu fuarın sadece bir alışveriş mekanı olarak görülmemesi gerektiğini, fuarın, büyüyen ülkelerin çalışmalarını tüm dünyaya tanıttıkları bir ortam olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün Türkiye’nin en önemli itici güçleri arasında yer aldığını da kaydeden Özhaseki, “Kentsel dönüşüm gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Bir taraftan büyükşehirlere göç devam ediyor diğer taraftan da evlerimizi yenileme isteğimiz bitmiyor. Yurtiçinde yapamayacağımız bir iş yok. Bundan 15 yıl önce kendi şehrimde stat yapmıştık. Türkiye’de yapılamayacağı söylenen imkanları Türk mühendisler ile başarmıştık. Yurtdışında zaten inşaat sektörümüz medarı iftiharımız. Firmalarımız yurt dışında bizi en iyi şekilde temsil ediyor. 220 milyar dolarlık bir iş hacmimizle dünyada Çin’den sonra ikinci sıradayız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR KALKINMA ATAĞI VAR”

Türkiye’de inşaat sektörünün kaydettiği büyüme ile birlikte el değiştirme alım satım işlemlerinin de cazibesini koruduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin bağımsız birimin alım satım işlemi gördüğünü dile getirdi. Son dönemde hayata geçirilen yatırımlara vurgu yapan Özhaseki, “Türkiye’de son yıllarda büyük bir kalkınma atağı var. Yapılan yatırımları sadece ülke içinde görmekten ziyade kıtalararası yatırımlar gibi görmek gerekiyor. Üniversite sayımız, yol uzunlukları, tüneller, köprüler hepimizin bildiği konular. İki kıtayı bağlayan geçitler, Kocaeli tarafına yapılan körfez geçidi tüm bunlar kıtalararası yatırımlar olarak karşımızda duruyor. Üçüncü havalimanı inşaatı da bu sene devreye girdiğinde dünyada 1. sırada yer alacak. Konumu itibariyle etrafında birçok ülkeye 3 saatte ulaşılabilecek tek havalimanı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BÖLGESİNDE BİR GÜVEN ADASI”

Türkiye’nin, geride kalan son üç yılda yaşadıklarına rağmen kalkınmasını hızla sürdürdüğüne vurgu yapan Bakan Özhaseki, devam eden terörle mücadele konusunda da büyük bir başarı yakalandığını belirtti. Türkiye’nin dışında hiçbir ülkenin terörle mücadelenin yanında bu başarıları sağlayamayacağını da dile getiren Özhaseki, “Coğrafyamız itibariyle zor bir konumdayız. Coğrafya insanın kaderiymiş. Dünyaya gelirken kimse bunu kendi belirleyemiyor. Başımıza son 3 yılda gelenler batıda en güçlü gördüğümüz ülkelerin başına gelseydi ne olurdu diye bir düşünün. Kendilerinde en ufak bir patlama olduğunda dünyayı altüst edenler, biz de PKK’lı katilleri koruyup, bir de ders vermeye kalkıyorlar. FETÖ gibi bir bela bu ülkelerden birinin başına gelseydi hangisi ayakta kalabilirdi? DEAŞ diye bir örgüt… Bu proje örgütü oraya yerleştirip daha sonra bunu bahane ederek oraya geldiler. Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yok. Türkiye’ye göç eden mazlumlar memleketlerine rahatça geri dönebilsinler diye uğraşıyoruz. Bu bölgede bir güven adasıyız” açıklamalarını yaptı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310