banner257

"BİZİ OYALIYORLAR"

Eskişehir’de Gezi olayları sırasında Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 6'ncı duruşma, tutuklu sanıklardan polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın avukatının erteleme isteğiyle gergin başladı.Anne Emel Korkmaz, " Katil olmadıktan sonra karara bağlanmaz diye biliyorum. Davanın 2015’e sarkma ihtimali var, bence oyalıyorlar. Bunlar sadece oyalama maksatlı hareket ediyorlar. Neden şimdiye kadar hastalanmadı da şimdi mi hastalığı tuttu? Bilmiyorum ama hastalığı bana inandırıcı gelmiyor’’ dedi.

Baba Şahap Korkmaz, "Katiller, her bir duruşmada farklı bahaneler sürdüler ortaya. Gerçekten katiller ama bunlara sahip çıkılıyor. İnsanın canını sıkan bu. Oyalama var. Her duruşmada, yeniden Ali İsmail’i kaybetmişiz gibi canımız yanıyor. Burada sanki zaman geçirmeye çalışıyorlar’’ dedi. Duruşmaya destek veren gençler ellerinde Ali İsmail Korkmaz’ın maketini taşıdı.

ERTELEME İSTEDİLER

1'i polis olan 5'i tutuklu, 3’ü tutuksuz polis olan toplam 8 sanığın yargılandığı 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 6'ncı duruşma öncesi, Ali İsmail Korkmaz cinayetinin bir numaralı zanlısı, Yozgat E Tipi Cezaevinde kalan Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan, mahkemeye dilekçeyle başvurarak erteleme istedi.

Müvekkilinin Ankara’da olduğunu 23 Aralık’ta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sol böbreğindeki taş nedeniyle ameliyat olduğunu belirten Avukat Karayılan, kendisinin de bugün Kayseri 2'nci Ağır Ceza ve Nevşehir Ağır Ceza’da başka duruşmaları olduğunu ileri sürerek, mahkemeye verdiği erteleme dilekçesinde, "Sanık Mevlüt Saldoğan müdafiiyim. Halen Yozgat E tipi Kapalı Ceza Evinde tutuklu bulunan müvekkilim sanık geçirdiği böbrek rahatsızlığı nedeni ile Ankara Numune Hastanesine sevk edilerek ameliyata alınmıştır. Duruşma gün ve saatinde sayın mahkemenizde müvekkilim sanığın gelmesi veya hazır edilmesi söz konusu değildir. Gerek mücbir sebeple müvekkilim sanığın sayın mahkemenizde duruşmada hazır edilemeyecek olması ve gerekse sayın mahkemenizde duruşma gün ve saatinde Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi 2014/392 esas sayılı dosyamın duruşmasına katılmak zorunda olmam ve yine aynı gün öğleden sonra Nevşehir Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/50 esas sayılı dosyalarımın duruşmalarına katılmak zorunda olmam nedeni ile sayın mahkemeniz duruşmasına katılamayacağım. Mesleki mazeretimin kabulü ile duruşmanın başka bir tarihe ertelenmesine karar verilmesini saygılarımla bilvekale arz ve talep ederim’’ dedi.

ELLERİNDE ALİ İSMAİL KORKMAZ MAKETİYLE YÜRÜDÜLER
Duruşma İstanbul, Ankara, Kayseri, Eskişehir ve Hatay’dan gelen yaklaşık 800 kişilik grup, adliye binasına polis noktalarında aramadan geçtikten sonra gruplar halinde yürüdüler. Kayseri grubu İstasyon caddesinden geçerken, Gezi olaylarında ölenlerin adlarını tek tek okuyup, Ali İsmail Korkmaz’ın üzerinde ’Adalet için Başkaldırıyoruz- Dev-Lis’ yazılı maketini taşıdılar. Kayseri polisine çevre illerden gelen polislerde katıldı. Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen polis helikopteri günün erken saatlerinden itibaren, Adliye binası üzerinde uçuş yaptı.

’BİZİ OYALIYORLAR’
Duruşma öncesi Hatay’dan gelen ve sağlık sorunları bulunduğu belirtilen anne Emel Korkmaz, yaptığı açıklamada, "Bu duruşmada bir karar çıkmasını bekliyorduk ama, katillerden biri gelmedi. Hastaymış. Ben de hastayım ancak, oğlumun hakkını aramak için ne olursa olsun ben sonuna kadar buraya gelmekten vazgeçmeyeceğim. İnşallah karara bağlarlar ama ben sanmıyorum. Katil olmadıktan sonra karara bağlanmaz diye biliyorum. Davanın 2015’e sarkma ihtimali var, bence oyalıyorlar. Bunlar sadece oyalama maksatlı hareket ediyorlar. Neden şimdiye kadar hastalanmadı da şimdi mi hastalığı tuttu? Bilmiyorum ama hastalığı bana inandırıcı gelmiyor’’ dedi.

’HER DURUŞMADA ALİ İSMAİL’İ YENİDEN KAYBETMİŞ GİBİ OLUYORUZ’

Baba Şahap Korkmaz da, karar çıkmasın diye ertelemeler yapıldığına dikkat çekti. Şahap Korkmaz, "Bu olay olalı 1,5 yıl oldu. Bu süre içerisinde sizlerle, avukatlarla, güzel insanlarla beraber olduk. Onlar bizlere destek oldu. CHP Kayseri İl Başkanımız Mustafa Ayan bizi sahiplendi. Katiller, her bir duruşmada farklı bahaneler sürdüler ortaya. Gerçekten katiller ama bunlara sahip çıkılıyor. İnsanın canını sıkan bu. Oyalama var. Her duruşmada, yeniden Ali İsmail’i kaybetmişiz gibi canımız yanıyor. Burada sanki zaman geçirmeye çalışıyorlar. Erteliyorlar durmadan, artık bakalım inşallah hayırlı bir sonuç çıkar. Tek isteğimiz bu. İnşallah hak ettikleri gerçek cezayı alırlar. Adam kasten adam öldürmekten yargılanıyor ve bahane uyduruyor. Yok ameliyat olacağım, yok psikolojim bozuk, diyor. Böyle basit şeyler. Önceki duruşmada psikolojisinin bozuk olduğu öne sürüldü katilin. Şimdi ameliyat oldu. Her çareye, her şeytanlığa başvuruyorlar oyalamak için’’ diye konuştu .

‘’DAVAYI MANÜPÜLE EDİYORLAR’’
Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ise, "Bu duruşmada bir karar çıkmasını bekliyorduk. Karar duruşması diye geldik. Geçen duruşmada gerek savcı mütaalasını sundu gerekse biz son savunmalarımızı verdik. Burada sanıklar ve avukatları son sözlerini söylemek için süre talep ettiler ve mahkeme de onlara 1 aylık kesin süre verdi. Bu duruşmada son sözlerini söyleyeceklerdi. Ama son anda bizim de buraya gelince öğrendiğimiz bir gelişme oldu ve son tekmeyi vuran sanıklardan Mevlüt Saldoğan, böbreğinde taş olduğu gerekçesiyle Ankara Numune Hastanesi’ne sevk almış ve hastanede acilen ameliyata alınmış. Bunun yanı sıra avukatı da hemen bizim davamızın görüleceği hemen yanındaki 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamayacağını bildirerek, duruşmanın ertelenmesi talebinde bulunmuş. Burada gerek katil polisteki hastalığın çok acil müdahaleyi gerektirecek bir hastalık olmayışı, gerekse avukatının yine aynı şehirde olan başka bir duruşmayı mazeret göstermesi, tamamen davayı uzatmaya, yargıya müdahaleye, şu ana kadar mahkeme heyeti üzerinde kuramadıkları baskıyı farklı yollarla, belki siyasi yollarla belki başka yollarla, mahkeme heyetinin değiştirilmesine kadar gidebilecek yollarla yargıya müdahale olarak, yargının manüple edilmesi olarak değerlendiriyoruz. Biz burada sadece Korkmaz ailesinin değil, adalet duygusunun, vicdanın tatmin edileceği bir ceza verilmesini istiyoruz. Bu dava sadece Korkmaz ailesinin davası değil, kendini ifade etmek isteyen, özgürlük isteyen, eşit yurttaşlık isteyen herkesin davasıdır. Bizim ailemizin nezdinde bütün toplumun adalet olgusunu, vicdanını tatmin edecek bir ceza çıkması için mücadele veriyoruz, uğraşıyoruz, savaşıyoruz" dedi

ALİ İSMAİL DAVASI KİTAP OLACAK

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi ve avukatı, Hatay Barosu avukatlarından Gürkan Karkmaz, kardeşinin ölümüyle ilgili olayların, sonrası açıklamaların, yargılama sürecini bir kitap haline getirmek düşüncesinde olduklarını söyledi. Gürkan Korkmaz, "Dava, oldukça uzun bir süreç oldu. Ali İsmail Korkmaz Vakfı olarak bu süreci kitaplaştırmak gibi bir arzumuz var ama, henüz bu net değil. Yargılanmanın sonuçlanmasından sonra değerlendireceğiz bu konuyu. Davanın başlamasından bu yana savcının değişmesi, Eskişehir’de açılan davanın güvenlik gerekçesiyle başka bir ile alınması, valinin açıklamaları, kısacası bu dava gerçekten ilginç. Devletin ilgili bütün bölümlerinde üzeri kapatılmaya çalışılan bir olay oldu. Ama biz savaşmaya devam edeceğiz, yılmayacağız ve hakkımızı alacağız’’ diye sözlerini tamamladı


Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER