Brçko Distrikt Başbakanı Damir Bulçeviçve Beraberindeki Heyet Kayseri OSB’yi Ziyaret Etti

Bosna Hersek BrçkoDistrikt Başbakanı DamirBulçeviç, BrçkoDistrikt Meclis Başkanı Esad Kadriç, Brçko Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanı SrdanLaliç, Bosna Hersek BrçkoDistrikt Bölgesi Ekonomi Kalkınma Dairesi Başkanı, PeroGudeljeviç Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulunu ziyaret etti.

Brçko Distrikt Başbakanı Damir Bulçeviçve  Beraberindeki Heyet Kayseri OSB’yi Ziyaret Etti

Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki ticari ve sınai ilişkilerin gelişmesi konulu görüşmede, yapılacak işbirliklerinin iki ülke ekonomisine de olumlu katkılar sağlayacağı konusunda hem fikir olundu. Kayseri OSB Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerinin de yer aldığı görüşmede Yönetim Kurulu BaşkanıTahir Nursaçan; Bosna Hersek BrçkoDistrikt Heyetini ağırlamaktan mutluluk ve onur duyduğunu belirterek, Yönetim Kurulu adına tüm misafirlere teşekkür etti. Kayseri OSB Tanıtım Filminin izlenmesinin ardında Başkan Nursaçan, Kayseri OSB Türkiye’de yer alan 320 OSB arasında ilk 10 sırada yer alıyor. Kayseri OSB 1200’ün üzerinde işletme, 70 bin çalışan, 150 km asfalt bölünmüş yol, 450 km fiber altyapı ile örnek bir Organize Sanayi Bölgesidir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesinin Dış Ticaret ile gelişeceğini inanıyoruz. Türk Ticaret Merkezlerinin sayısının artması ile Kayseri’nin ticaret merkezi olma özelliği daha da gelişecek. Bosna –Hersek’te kurulacak olan merkezin Avrupa ülkelerine açılacak bir kapı olacağına inanıyoruz. Dost ve kardeş ülkelerimizle ilişkilerin gelişmesi konusunda her şeyi yapmaya hazırız. Dubai ve Bosna Hersek’te açılacak olan Türk Ticaret Merkezleri öncelik verdiğimiz bölgelerdir. Bosna Hersek BrçkoDistrikt Başbakanı DamirBulçeviç; karşılama ve gösterilen samimiyet için Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’a teşekkür ederek, Bosna Hersek BrçkoDistrikt hakkında detaylı bilgiler verdi. Bosna Hersek BrçkoDistrikt Başbakanı DamirBulçeviç; Kayseri gibi gelişmiş bir sanayi şehrini, Organize Sanayi Bölgesini tanımaktan ve burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Brçko’nun Avrupa’ya açılan bir kapı olup, ilişkilerin güçlenmesi ve kurulması planlanan Türk Ticaret Merkezi için üzerlerini düşen ne varsa yapılacağını belirtti. BrçkoDistrikt Meclis Başkanı Esad Kadriç; bu fırsat için teşekkürlerini sunarak, işbirliğinin mutlaka sağlanacağına inandığını ve bu örnek OSB’de Türkiye’nin kalp atışlarını hissettiğini, üzerlerine düşen ne varsa yapılacağını belirtti. Daha sonra Kayseri OSB Yönetim Kurulu ve Bosna Hersek BrçkoDistrikt Heyeti, Kayseri Valisi Süleyman Kamçıyı ziyaret etti. Program kapsamında sanayicilerle bir aya gelindi ve Başkan Nursaçan sanayicilere hitaben bir konuşma yaptı. Nursaçan; Balkan coğrafyasındaki Boşnak, Sırp, Hırvat, Arnavut ve diğer kesimleri; asırlarca birlikte yaşayan ve gelecekte de her alanda iş birliği içinde olacakları dostları olarak görüyoruz.

Balkanlarda geçmişte yaşanan acılar son bulsun istiyoruz.Onun için Balkan halkları kendi arasında bir, beraber, kardeş olursa o kadar güçlü ve güvende olur. Bosna Hersek’te Türkiye için her zaman ayrıcalıklı bir konuma sahip olmuştur.Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki kardeşlik yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. İki ülkenin köklü ilişkilerini her geçen gün daha da kuvvetlendirmesi, 2016 verilerine göre iki ülke arasında artan ticaret,ekonomik açıdan da etkileşim içerisinde olduğunu göstermiştir. Türkiye'nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesine imkân sağlamak amacıyla;Türkiye Ticaret Merkezleri projesi 2017 yılı içerisinde ilk kez hayata geçirilmiştir. Kayseri OSB Yönetimi olarak dış ticaretin geliştirilmesi adına;yeni yaklaşımlarla geliştirilmiş, firmalarımıza destek sağlayacak, dış pazar araştırması maksadıyla Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurulmuş olup sanayicilerimize hizmet vermektedir. Sanayicilerimizden gelen yoğun talepler üzerine yapımına karar verilen veinşaat çalışmaları devam eden Kayseri Uluslararası Fuar ve Kongre merkezine ilave olarak,Yurt dışında, üreticilerimizin ürünlerini 365 gün sergileyeceği bir teşhir merkezi (expocenter) kurulması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Dubai ve Bosna Hersek öncelikli olarak New York ve Afrika’da uygun bir bölgede,expocenter şeklinde merkezler açılması kapsamında çalışmalar devam etmektedir. Kayseri OSB uluslararası büyük projelere imza atma yolunda önemli hamleler yapmaktadır. 30 ay gibi kısa bir sürede birçok önemli proje hayata geçirildi. Türkiye’nin en büyük Güneş Enerji Santrali;51 megavat kapasite ile Kayseri OSB tarafından gerçekleştirilmiştir. 1 milyon metrekarelik alana kurulan bu devasa projeyi Türkiye’nin en büyük Güneş Tarlası olarak adlandırdık. Sanayimizin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla; Bölge müdürlüğümüzün himayesinde açılan, Özel Kayseri OSB Teknik Koleji’nin tüm ihtiyaçları OSB tarafından karşılanmaktadır.Bu kolejde Türkiye’nin geleceği olan gençlerimizi yetiştiriyoruz. Kayseri Endüstriyel Tasarım Merkezi, yaptığı çalışmalar ile bölgede faaliyet gösteren firmaların tasarım ihtiyaçlarını, maksimum seviyede karşılamaktadır. Bu çatının altında şu anda tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu toplantı iki ülkenin tarihi bağlarına büyük katkı sağlayacaktır.Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkiler sadece iki ülkenin geçmişini ve bugününü anlatmakla kalmayıp,ortak tarihimiz ve medeniyetimize ışık tutan kültür birliğinin yapı taşlarını oluşturmalıdır.Bosna Hersek ile Türkiye daima kardeş kalacaktır. Başkan Nursaçan’ın konuşmasının sonrasında Bosna Hersek BrçkoDistrikt Başbakanı DamirBulçeviç;Brçko’da ki yatırım fırsatları ve destekler hakkında bilgiler verdi. Programziyaretçi heyete Kayseri OSB’nin önemli projeleri olan, Özel Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Parkı, Kayseri OSB İtfaiye, Kayseri OSB Fevzi Mercan Camii, Atık Su Arıtma Tesisi, Güneş Enerji Santrali ve Kayseri OSB’de faaliyet gösteren çeşitli işletmelere düzenlenen gezi ile devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310