banner311

Bu Ceviz Ağacı 320 Yaşında!

Kayseri'nin Gesi Bağlarında bulunan bir bölgedeki ceviz ağacında yapılan ölçümde yaşının 320 civarında olduğu tespit edildi.

Bu Ceviz Ağacı 320 Yaşında!

Melikgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ’"Ekiplerimiz, Gesi bağlarında asırlık ağaçları tescillemeye devam ediyor. 5 metre çapa sahip ceviz ağacının yapılan incelemelerde en az 320 yaşında olabileceği tespit edilmiştir.

Öte yandan Melikgazi İlçe Müdürlüğümüzün yürüttüğü "Cevizde Dönüşüm Projesi" Çalışmaları ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi Kapsamında Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde İlimizde bulunan verimi düşük ve yaşlı ceviz ağaçlarının tespit edilerek bölge şartlarına uygun yeni tür ve çeşitlerle aşılanması için Melikgazi İlçe Müdürlüğümüzün de yer aldığı "Cevizde Dönüşüm Projesi" kapsamında Gesi Mahallemizde anıt ağaç niteliği vasfında olan ve yaş aralığı tahmini 100 yaş ve üzerinde olan ceviz ağaçları tespit edilerek koruma altına alınması ve ekonomik verimliliğinin sürdürülebilmesi için çalışmalar yapılmıştır’’ denildi.(BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289