banner311

Büyük Tuzhisar’da Salça Ve Domates Zamanı

Kayseri'nin Bünyan ilçesine bağlı Büyüktuzhisar Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar yol kenarında tezgah açıp satış yaparak ekonomilerine destek oluyorlar.

Büyük Tuzhisar’da Salça Ve Domates Zamanı

Her yaz mevsiminde bağ ve bahçelerinde yetiştirdikleri birçok ürünü yoldan geçenlere sattıklarını belirten köylüler, bu sayede ev ekonomisine katkı sağladıklarını ifade ettiler. Yol kenarına kurduğu tezgahta satış yapan Salih Karpuz; “Tezgahımda domates, biber, patlıcan, salatalık ve fasulye gibi sebzelerin yanında üzüm, karpuz, kışlık kavun, pekmez ve patates-soğan, kabak, salça, turşu gibi uzun ömürlü yiyecekleri de satıyorum, derme çatma tezgahımda sattığım şeyleri yağmur ve güneşten koruyorum. Bölge çok rüzgarlı olduğu için bu tezgah bizi de tozdan koruyor. Ekim ayı sonuna veya Kasım ayının ilk haftasına kadar burada satış yapıyorum. Çok şükür kazandığımız parayla 5-6 ay idare ediyoruz" dedi.

Satış yapan bir başka vatandaş Sayıl Teke ise birkaç yıldır yol kenarındaki tezgahında genelde lahana,turşu, salça, patates-soğan hemen hemenı ürünleri sattığını söyledi. Tezgahının bir köşesine çok sevdiği Türk Bayrağını da astığını ifade eden Teke, havaların soğumasıyla sezonu iki ay sonra kapattıklarını söyledi. (BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289