Büyükşehir Meclisi'nde Yeni Yatırımlar Görüşüldü

Kayseri Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında kente yeni yatırımların kararları alındı. Bu kapsamda Erkilet’e kazandırılacak kütüphane, banka ve kredi kartların toplu ulaşımda kullanılabilmesi ve yeni yapılacak kedi – köpek barınağı konuları karara bağlandı.

Büyükşehir Meclisi'nde Yeni Yatırımlar Görüşüldü

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda 35 asıl, 23 ek olmak üzere 58 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Temassız özellikli kredi ve banka kartlarının toplu ulaşımda kullanılması uygulamasında Türkiye’de ilk defa Kayseri’de ücretsiz bir şekilde aktarma yapılabildiği belirtilirken, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi talebi, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

‘ERKİLETE KÜTÜPHANE KAZANDIRILIYOR’

Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı kütüphanelerdeki çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda mecliste, Kocasinan İlçesi, Erkilet Bulvarı, Osmangazi Mahallesi’nde bulunan dükkânın Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanması talebi görüşüldü. Başkan Büyükkılıç, şehrin gelişip, güzelleşip, büyüdüğüne dikkat çekerek, “Gençlerimizin kütüphane talebini karşılamak amacıyla hızlı bir çözüm ürettik. Talas’ımıza yaptık, oradaki öğrencilerimizin yoğun talebine cevap verdik. İnşallah Erkilet bölgesine de yakışan kütüphanemizi de böylece hayata geçirmiş oluyoruz” dedi. 2 katlı, 2 bin 300 metrekarelik, bin kişiye hizmet verecek kütüphanenin kısa süre içerisinde hizmete girmesi planlanırken, talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

KEDİ – KÖPEK BARINAĞI YAPILACAK

Gündem maddesi arasında yer alan Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Kedi ve Köpek Barınağı’na isim verilmesi koşulu ile yapılacak şartlı bağışı kapsayan protokolün onaylanması talebi de görüşüldü. Büyükkılıç taleple ilgili yaptığı açıklamada, “Hayvan barınağına hayırsever desteği verilecek. Çevreci bir kültürün Kayseri’de ne kadar sahiplenildiğini görüyoruz. Yüzde 40’ını Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, bir kısmını hayırseverinden, bir kısmını da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan barınakta 1000 kedi, 1000 de köpeğin barınacağını, çağdaş, günün koşullarına şehre kazandırılacak” diye konuştu. Talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

TOPLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİĞİ

Büyükşehir Meclisi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi talebini de görüştü. Kaynakları en verimli şekilde nasıl kullanacaklarının gece gündüz hesabını yaptıklarını belirten Başkan Büyükkılıç, “Bizi anlayışla karşıladıkları için hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Kaynaklar kendilerinin kaynakları, en verimli şekilde kullanmak için arkadaşlarımız kafa yoruyorlar. Şu anda mobil sistemden ve temassız sistemden rahatlıkla faydalanma Türkiye’de ilklere imza atmak bağlamında değerlendirilmeli” dedi. Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Canbulut, temassız özellikli kredi ve banka kartlarının toplu ulaşımda kullanılması uygulamasında Türkiye’de ilk defa Kayseri’de ücretsiz bir şekilde aktarma yapılabildiğinin de altını çizdi. Kapalı durak hizmetlerine de değinerek, şu an beş noktada kullanıma sunulan tam donanımlı kapalı duraklar oluşturduklarını ve kapalı durakların sayısını arttıracaklarını belirtti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi talebi, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

‘HASTA YAKINI MİSAFİRHANESİ DE ŞEHRE KAZANDIRILIYOR’

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Hasta Yakını Misafirhanesi yapımı için isim verilmesi koşulu ile yapılacak şartlı bağış ile ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Mehmet İştahlı arasında protokol imzalamak üzere Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç veya Genel Sekreter Av. Hüseyin Beyhan'a yetki verilmesi talebi de mecliste oy birliği ile kabul edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER