banner257

Büyükşehir’den, Tarım Ve Hayvancılığa 224 Milyon Lira Destek

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen koyun dağıtımı, tohum desteği, traktör dağıtımı ve tarımsal makinalara kadar hayata geçirilen çalışmaların toplam tutarının 224 milyon liraya ulaştığı açıklandı.

Büyükşehir’den, Tarım Ve Hayvancılığa 224 Milyon Lira Destek

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından çiftçi ve besiciye koyun dağıtımı, tohum desteği, traktör dağıtımı ve tarımsal makine desteği veriliyor. Tarımsal destekler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, desteklerin devam ettiğini söyledi. Çiftçilerin tüm isteklerinin yakından takip edip, gidermeye çalıştıklarını söyleyen Büyükkılıç, “Bu kapsamda, koyunlar artıyor, meralar şenleniyor projesi kapsamında 16 ilçede bir aileye 19 adet koyun, 1 adet koç olmak üzere 215 aileye 4 bin 300 adet küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirildi. Bu projeye toplam 17,5 milyon TL harcanmıştır” dedi.

Ayrıca çiftçilerin tohum ihtiyacını karşılamak ve ekilen arazi miktarını artırmak için 34,5 milyon lira maliyetli aspir, nohut, buğday gibi toplam 3 bin 635 ton tohum desteği yapıldığını anımsatan Büyükkılıç üreticilere, toplam 3 milyon lira harcanarak, 2 bin 640 adet arı kolonisi desteği sağlandığını belirtti.

Başkan Büyükkılıç, çiftçilerin kullanımına sunulmak üzere ilçe ziraat odalarına 11 milyon lira bedelle 11 adet traktör alındığını vurgulayarak, bunun yanı sıra 8 milyon liralık anıza ekim mibzeri, sabit sellektör, taş toplama makinası, katı gübre dağıtma makinası, kompost karıştırma makinası, süt tankı, Gacer Buğdayı un değirmeni gibi çeşitli makine ve ekipmanın alınarak çiftçilerin kullanımına sunulduğunu söyledi.

ÜRETİCİYE 6 MİLYON TL’LİK SU FATURASI DESTEĞİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından tahakkuk ettirilecek su faturalarının yüzde 50’sinin Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanması kararı alındığını hatırlatan Büyükkılıç, bu kapsamda üreticiye sağlanan desteğin tutarının 6 milyon TL olacağını ifade etti.

Tarımsal üretim desteklemeleri kapsamında, 3 milyon TL’lik Aspir Soğuk Sıkım Yağ Üretim Tesisi, Ayçekirdeği Kurutma Tesisi, Çömlek Peyniri Üretim Tesisi, Çerkes Peynir Üretim Tesisi ve Kadın Kooperatif Üretim Tesisi kurulduğunu dile getiren Büyükkılıç, “Felahiye Toplu Ahır Tesis yapılmış olup toplam 20 milyon TL harcanmıştır. AR-GE çalışmaları kapsamında İklim Değişikliği Kuraklıkla Mücadele Projesi, Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Geliştirme Projeleri, Seracılık, Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü ve Güneş Enerji Santrali Epçe Sulama Kooperatifine bu kapsamda toplam 8 milyon TL harcanacaktır. İlimizde 80 adet sulama tesisi yapılmış ve 90 bin dekar arazi, yağmurlama ve damlama sulama sistemi ile sulamaya açılmıştır. Toplam 90 milyon TL harcanmıştır” ifadelerini kullandı.

Kış aylarında kar ve yağmur sularının depolanarak yaz aylarında hayvanların su ihtiyacını karşılamak amacıyla hayvan içme suyu tesisleri yapıldığını hatırlatan Büyükkılıç, bu kapsamda 12 milyon TL maliyetle 4 bin adet saç sıvat alındığını, 290 mahallede dağıtımının yapıldığını ifade ederek, ayrıca 230 adet hayvan içme suyu tesisi yapıldığına ve 45 mahalleye 65 adet beton sıvat yapıldığını söyledi.

İlçelerde atıl duruma düşmüş bakım onarım isteyen tesislerin bakım ve onarımının yapılarak çiftçilerin hizmetine tekrar sunulduğunu, bu kapsamda 11 milyon TL harcama yapılarak 250 mahallede bakım onarım çalışması yapıldığını ifade eden Büyükkılıç, tarım ve hayvancılık alanına toplam 224 milyon TL’ye ulaşan destek verildiğini, üretimi artırmak, göçü azaltmak için bu alanda çalışmaların tüm hızıyla süreceğini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER