banner311

Cabbar: Tam Anlamıyla “Vefasızlıktır”

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesinin ismindeki “Seyrani” bölümü kaldırıldı. Bu duruma tepki gösteren Develi Belediye Başkanı ve Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Cabbar, yapılanın vefasızlık olduğunu belirterek “Seyrani” isminin fakülteden kaldırılmamasını istedi.

Cabbar: Tam Anlamıyla “Vefasızlıktır”

2008 yılından 2018 yılına kadar hem Develi'de hem de Kayseri’de eğitim-öğretim faaliyetine devam eden Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi’nin isminin değiştirilmesi yönünde karar alındı. Fakülte isminin başındaki “Seyrani” bölümü atıldı. Bu duruma tepkiler gecikmedi. Develi Belediye Başkanı ve aynı zamanda Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı da olan Mehmet Cabbar, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Değişikliği üzüntüyle öğrendiklerini belirten Cabbar, “Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesinin isminin başındaki “Seyrani” isminin kaldırıldığını Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfı ve biz Develililer olarak büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Hayırseverlerimizin desteği ile yaptırılan ve 10 sene ilçemizde eğitim-öğretim hizmeti yürütmüş Ziraat Fakültesinin yaptığı bu uygulamayı ilçemize ve hemşerilerimize yapılmış bir vefasızlık olarak değerlendiriyoruz. Sadece Develimizin ve Kayserimizin değil, halk edebiyatı alanında ülkemizin zirve isimlerinden olan “Seyrani” isminin kaldırılmasıyla ne amaçlanmıştır? Eğitim binasının Develi’den ayrılmış olması ve Seyrani Kampüsümüzün Kayseri Üniversitesi bünyesine geçmiş olması “Seyrani” ismini çıkarmayı mı gerektirmektedir? Seyrani Kampüsü içerisinde bütün eğitim bloklarının hayırsever hemşerilerimiz tarafından yaptırılmış olması Develililerin eğitimi ne kadar önemsediklerinin en büyük göstergesidir. Eğitim konusundaki bu duyarlılığa karşın Erciyes Üniversitesinin almış olduğu bu karar bizleri ziyadesiyle hayal kırıklığına uğratmıştır.” şeklinde açıklama yaptı.

Develililer olarak Seyrani Üniversitesi’nin hayalini kurduklarını belirten Cabbar, yapılanın büyük bir vefasızlık olduğunu kaydetti. Yazılı açıklamada Cabbar, “Develi Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfı olarak eğitime gönül vermiş hayırsever hemşerilerimiz başta olmak üzere tüm Develileri rencide eden bu karardan dönülmesini istiyoruz. Ayrıca Develimizin sembol ismi olmasıyla birlikte Kayserimizin de en büyük değerlerinden olan “Seyrani” isminin Ziraat Fakültesinden kaldırılmamasını ve Seyrani Ziraat Fakültesi olarak devam etmesini önem ve saygıyla arz ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289