Çakmak: Kitap Fiyatları Arttı

Pandeminin ilan edilmesinin ardından insanlar evlere kapanarak yüz yüze alışveriş yapamadı ve çevrimiçi alışverişe yöneldi. Bu durumdan kitapçılar farklı ölçülerde etkilendi. Yaklaşık 20 yıldır kitapçılık yapan Yahya Çakmak, kitap satışındaki son durum hakkında değerlendirmede bulundu.

Çakmak: Kitap Fiyatları Arttı

Salgının yarattığı ekonomik yıkım kitapçıları da vurdu. Yüz yüze ticaretin zayıflamasıyla birlikte kimi kitapçılar internet üzerinde satışlara ağırlık verirken, bilişim teknolojilerinin tanıdığı olanaklardan faydalanamayan kitapçılar salgından ağır ölçüde etkilendi. İnternette alışverişin yüz yüze alışverişle bir olmadığını belirten Çakmak, insanların alışveriş alışkanlıklarının kitaplar konusunda da değiştiğini vurguladı. Çakmak: “Bazı okuyucular hazıra kaçtı, internetten alışveriş yapıyorlar. Ancak 8 asırlık bir binaya gelerek buranın havasını solumak, kitapları görmek ve kitaplara dokunmak isteyen de çok okuyucu var” diye konuştu.

“Yeni yeni kıpırdanmalar var, toparlanmaya çalışıyoruz” diyerek yaşadıkları ekonomik zorluklardan çıkmaya başladıklarını ifade eden Çakmak, hükümetten birtakım destekler aldıklarını da sözlerine ekledi.Vatandaşların karantinalar ve kapanmalar ile kitaplara teveccühünün arttığını söyleyen Çakmak: “İnsanlar evlere kapanınca kitaplara yönelik ilgi arttı. Gurbetçilerimiz müşterilerimizin çoğunluğunu teşkil ediyor” dedi.

Ekonomideki son duruma göre kitaplarda da fiyat artışları yaşandığını söyleyen Çakmak: “Kitap fiyatlarında bariz artışlar oldu. Ekonomik gidişattaki durum kitaplara da yansıdı. Ancak biz kârımızdan fedakârlık yaparak müşterilerimize kolaylıklar yapıyoruz. Yeter ki vatandaşlarımız okusun” diye konuştu. Çakmak, fiyat artışlarının hangi tür kitaplarda olduğu üzerine “Gençlerin okuduğu popüler kitaplarda talep kaynaklı fiyat artışları oldu. Ancak dünya ve Türk klasiklerinde fiyatlar makul” dedi.

Çakmak, insanların artık açılmalarla birlikte evden çıkmalarını söyledi. Çakmak, “Eski modumuza dönelim. Esnafı ziyaret edelim, alışveriş şart değil; gezelim, tozalım” diyerek konuşmasını tamamladı. (BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER