banner257

“ÇEKİŞMELERDEN UZAK BÜTÜNLEŞMELİYİZ“

Abdullah Gül kendi adını taşıyan üniversitenin 2014-2015 akademik yılı açılış törenine katıldı.

“ÇEKİŞMELERDEN UZAK BÜTÜNLEŞMELİYİZ“
 Abdullah Gül kendi adını taşıyan üniversitenin 2014-2015 akademik yılı açılış törenine katıldı. Törene, Gül’ün yanı sıra, eşi Hayrunnisa Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milletvekilleri Yaşar Karayel ve İsmail Tamer, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, Erciyes, Melikşah ve Nuh Naci Yazgan üniversitelerinin rektörleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan Abdullah Gül, AGÜ'yü kurarken, Kayseri’de iyi bir üniversite kurulmasını hedeflediklerini belirterek şöyle dedi:
"Bugün, Abdullah Gül Üniversitesi’nde, sizin değiminizle AGÜ’de bu hedeflere ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabii üniversitenin Mütevelli Heyeti’nin ve Vakfın çalışmaları olmasa bu başarı belki de olmayacaktı. Türkiye’de en önemli meselemiz eğitimdi. Cumhurbaşkanı olduğum sürece, özellikle üniversitelerimizi yakından takip ettim. Türkiye’nin geleceği, eğitimin kalitesinin yükseltilmesiyle ilgili. Her seviyede eğitim bizim için önemli ama üniversitelerin yeri ayrıdır. Üniversitelerin toplumla daha iç içe olmasını, her zaman dile getirdim, her zaman takip ettim ve bunu her zaman herkese söyledim. Çok kısa süre içerisinde AGÜ’nün iyi bir yere gelmiş olmasından dolayı başta rektörümüz ve öğretim üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum."
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, öğretim üyelerinin ekonomik durumunu düzeltmeye yönelik gündeme getirdiği konuyu takdir ettiğini de söyleyen Abdullah Gül, "Türkiye’nin önündeki en büyük mesele, 100. Yıl için koyduğumuz hedeflere ulaşmaktır. Yıllık yüzde 3-4 büyüme hızıyla bu hedeflere ulaşmamız zor olacaktır. O nedenle Türkiye’nin önündeki süreyi çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir" dedi.
Türkiye'nin kuzeyinde soğuk savaş başlayacakmış gibi bir durum, güneyinin ise daha karışık olduğunu kaydeden Gül, "Bütün bunların ortasında olan Türkiye olarak bizim kısır çekişmelerden uzak, milli meselelerde birlik olarak, ortak bir tavır sergilememiz lazım. Büyük bir dayanışmayı, iktidarıyla, muhalefetiyle gösterebilmek ayrı bir sorumluluktur diye düşünüyorum" diye konuştu.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ise Türkiye’de yüksek öğretimde özellikle son 10 yılda atılım gösterildiğini, bu alandaki büyümenin dünyada da gıptayla takip edildiğini söyledi. Türkiye'nin akademisyen yetiştirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çetinsaya, "Önümüzdeki 10 yılda bizim en önemli meselelerimizden birisi de, Türkiye’nin küresel dünyada yaşayabilmesi için akademisyen yetiştirmektir. Buna özel bir önem vermemiz gerekiyor" diye konuştu.
AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu da konuşmasında, "AGÜ, sadece bilgi aktaran değil, eğitim, araştırma yapan, proje üreten ve ürettiği projeyi uygulayabilen çağdaş üçüncü nesil üniversite olarak eğitimde daima öncü olmayı hedeflemiştir’" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner266