banner257

"EKMEĞİMİZDEN ELİNİZİ ÇEKİN!"

Ekmek üreticileri diyetisyenlere savaş açtı. Undane Ekmek Yönetim Kurulu Başkanı Selim Açık, diyetisyenlerin ekmek yemeyin uyarısına, "Ekmeğimizden elinizi çekin" diyerek tepki gösterdi.

Kayseri Ticaret Odası Meclis Üyesi, Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Bölge Temsilcisi, Undane Ekmek Yönetim Kurulu Başkanı Selim Açık; son zamanlarda hekimlerin ekmek konusunda birbiriyle çelişen açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Selim Açık, hekimlere seslenerek, halkımızın kafasını karıştırmayın dedi. Selim açık, "Malumunuz basına sürekli yansıyan ve hiç gündemden düşmeyen, ekmek hakkında hekimlerimizin dikkatsiz davranıp birbiriyle örtüşmeyen açıklamalarda bulunması ve bu nedenle halkın kafasını sürekli karıştırması, biz ekmek üreticilerini fazlasıyla zor durumda bırakmaktadır” diye konuştu.

"BU NE YAMAN ÇELİŞKİ"
Un ve unlu gıdaların geçmişinin milattan önceye dayandığını ifade eden Açık, "Ekmeğin beslenmedeki önemine tarihimizde, dinimizde fazlasıyla değinilmekle beraber, sadece ekmek ve su ile beslenerek, insanların bir ömür yaşayabilecekleri konusunda hem fikir kalan hekimler, diğer taraftan ekmek hakkında sürekli farklı ağızlardan farklı seslerle, ekmeği, sanki sağlığımızı zarar veren bir gıda maddesiymiş gibi lanse etmekte ve bizleri de zor durumda bıraktıklarının farkına varamamaktadırlar. Ekmek hakkında ‘’ ekmek tüketmeyin, ekmek almayın, ekmek zararlı, bir dilim ekmek 40 adet şekere eşit‘’ gibi açıklamalarda bulunan bir kısım hekimlerimiz var iken diğer tarafta başka hekim hekimlerimiz de‘’ ekmek çocuklarımızın gelişimi için çok önemli, doğal ekmeği istediğiniz kadar tükete bilirsiniz, katkısız ekmeğin zararı yok ‘’ gibi açıklamalarda bulunmakta, dolayısıyla tüketicinin kafasını karıştırmaktadırlar.Bir başka tezata düşen açıklamalarda ise ekmeğin zararlı olduğunu ileri süren hekimlerimizin ‘’ tahıllı gıdalar tüketin, pilavda bulgur pilavını tercih edin, kepek sindirim sisteminin dostu’’ gibi açıklamalarıdır. Hâlbuki buğdaydan yapılan makarna, kepek ekmeği, bulgurluk pilavlık, buğday tahılları birçok diyet listesinin başında yer almaktadır. Bu nasıl bir çelişkidir ki; diyet listeleri diyetisyenler tarafından hazırlanır iken buğdaydan yapılan ürünler bu listelerin başında yer alır iken, buğdaydan yapılan ekmeğin zararlı olduğu kanısına başka hekimler tarafından varılır" şeklinde konuştu.

"EKMEK TÜKETENLER NEDEN ŞEKER KOMASINA GİRMİYOR"
Selim Açık; ekmek tüketmeyin diyen hekimlere, "Bir dilim ekmeğin 1 yemek kaşığı şekere eşit olduğunu idea eden diyetisyene,sormazlar mı bazı insanlar günlük 2-3 adet ekmek tüketiyor 2-3 ekmek 44-66 dilim eder bu kişi neden şeker komasına girmiyor demezler mi?" diye sordu.

"HEKİMLER ÜRETİCİYE DAHA SAYGILI OLSUNLAR"
Açık konuşmasını şu şekilde tamamladı:
“Diyet yaparken ya da günlük beslenmede kalori kısıtlamasında bulunmak amacıyla, önce ekmek tüketmeyi bırakıyoruz. Ancak ekmeğin vücuda 2 büyük faydası var: Birincisi kan şekerini dengeliyor, ikincisi ise sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunuyor. Asıl gerçek olan şu ki hangi gıda maddesi ihtiyaçtan fazla tüketilirse o zaman zararlı olmaktadır. Umarım hekimlerimiz emeğe emekçiye ve üreticiye daha saygılı olurlar.”

Haber: Dilek BOLAT
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 13:14

ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner266