banner311

Gilaburu Hasadı Başladı

Kayseri'nin Akkışla ilçesine özgü yöresel ürünlerden olan gilaburu meyvesinin hasadı başladı. Gilaburu Üreticileri Birliği, ürün alımı yaptıklarını duyurdu.

Gilaburu Hasadı Başladı

Gilaburu hasadının başlamasıyla birlikte Akkışla ilçesinde faaliyet gösteren Akkışla Gilaburu Üreticileri Birliği tarafından bölgede ürün alımı başladı. Birlik Başkanı Uğur Tunç, açıklamasında ürün rekoltesinin azalmasıyla fiyatların arttığını ve üreticilerden batman ölçüsüyle gilaburu alımının sona erdiğini belirtti.

Birlik Başkanı Uğur Tunç, konuyla ilgili açıklamada üreticilere bilgi verdi: "Ürünlerinizin değerinin farkına varmanız ve doğru piyasa takibi yapmanız önem arz etmektedir. Önceki yıllarda batman (8 kg) üzerinden fiyatlandırılırken günümüzde kg fiyatı belirlenmektedir. Çabamız gilaburunun değerini ortaya çıkarmak ve üreticilerimizi desteklemektir. İlerleyen günlerde birlik üyelerimizden ürün alımlarımız devam edecektir."dedi.

BİRLİK ÜYESİNE DÜŞÜK FİYATA ÜRÜN VERMESİ SEBEBİYLE TEŞEKKÜR EDİLDİ

Tunç, duyuruya ilişkin bir örneklendirmede bulunarak, "Üreticilerimizin hasat çalışmaları ziyaretlerimizin son durağı Kululu Mahallesi’nden birliğimiz üyesi Niyazi Şimşek amcamızdı. Bu yıl yaşanan hava muhalefeti sonucu ürün rekoltesinde yaşanan düşüş, ürün değerinde önemli artışa neden oldu. Ürünün az olmasından kaynaklı yaşadığımız üzüntü, değerinin artması ile yerini sevince bıraktı. Amcamızdan kilogramı 8 TL'den 800 kg (100 batman) ürün alımı yapmış bulunmaktayız. Birlik üyemiz olması sebebi ile değerinden düşük fiyatta verdiği için kendisine teşekkür ederiz" diye konuştu.(BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289