banner257

Hibe Buğday Tohumları Toprakla Buluşuyor

Kayseri'de atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Tohumdan Sofraya Ekmeklik Buğday Projesi" başlatıldı. Bu kapsamda Kayseri’de de yüzde 75 hibeli buğday tohumu toprakla buluşturuldu.

Hibe Buğday Tohumları Toprakla Buluşuyor

Proje kapsamında Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde 53 üreticiye 20 ton ekmeklik buğday (Tosunbey) tohumu dağıtıldı. Yüzde 75 hibe desteğiyle çiftçiye dağıtılan tohumların ekimi yapıldı. Ekilen tarlaların kontrolü de müdürlüğün teknik personeli tarafından yapılacak. Tohumdan Sofraya Ekmeklik Buğday Projesiyle atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması, üretimin arttırılması, nadas alanların daraltılması ve ürün deseninin çoğaltılması amaçlanıyor.

Proje hakkında bilgi veren Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, "Üreticilerimizin bizlere güvenip daha fazla üretim yapmalarını istiyoruz. Şu an ekimi yapılan tarla yaklaşık 20 yıldır kullanılmamakta iken üreticimiz tarafından taşları temizlenmiş, sürüm yapılmış ve tarım yapılır hale getirilmiştir. Yaptığımız çalışmaların sahada karşılık bulduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Tüm üreticilerimize bereketli bir üretim sezonu diliyorum" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289