banner257

KAYSERİ PINARBAŞI PANLIBARAJINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kayseriili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

KAYSERİ PINARBAŞI PANLIBARAJINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kayseriili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde bulunan PanlıBarajındaçalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “Çalışmaları devam edenbarajıntamamlanması ile 6.350 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını” söyledi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Genel Müdür Yıldız “Panlıbarajınıntemelden 33 metreyüksekliğinde ve 8,60 hm³su biriktirme hacmine sahip olduğunu belirterek, barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğisağlanacaktır.” dedi

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 13:48

Nursena TANRIVERDİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310