Kayseri'ye 52 Bin M²'lik Güneş Enerjisi Santrali

Kayseri'ye 52 Bin M²'lik Güneş Enerjisi Santrali
EWE Turkey Holding, Kayseri İncesu’da 2016 yılında yatırımına başladığı 52 bin metrekarelik güneş enerji santralini faaliyete geçiriyor. Santral 2 bin 300 dairenin elektriğini güneş enerjisinden sağlayacak.

EWE Turkey Holding, 2016 yılının Mart ayında yatırımına başladığı Kayseri İncesu güneş enerjisi santralinin kurulumunu tamamladı. Yılda ortalama 5 milyon kilowatt elektrik üretecek olan güneş enerjisi santrali, kendini 6 yılda amorti edebilecek. Anahtar teslim yapım işini EWE Türkiye grup şirketlerinden Enervis’in üstlendiği proje, grubun Türkiye’deki ilk yenilenebilir enerji yatırımı projesi. 12 bin 492 adet panel ve 48 adet inverterin kullanıldığı Kayseri İncesu güneş enerjisi santrali, yılda ortalama 5 milyon kilowatt enerji üreterek, 2 bin 300 dairenin elektriğini güneş enerjisiyle karşılayacak. 52 bin metrekarelik alana kurulan santralin, 7 futbol sahası büyüklüğünde olması dikkat çekiyor. Proje elektrik şebekesine yaklaşık 16,5 kilometre uzunluğunda bir enerji nakil hattı kullanarak bağlanıyor.

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, Kayseri ve bölgesi için önemli bir katma değer sağladıklarını söyledi. EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante ise, "Ülkemizin yenilenebilir enerji stratejisine hizmet edecek olan bu santralin, EWE Turkey Holding olarak 10'uncu yılımızda faaliyete geçecek olması da bizler için büyük önem taşıyor. EWE olarak Türkiye’nin sağlıklı bir enerji geleceğine sahip olması için çalışmaya ve Almanya’daki tecrübelerimizi aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER