banner257

Kayseri’de Aspir Ekim Alanı 5 Kat Arttı

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kayseri’de 2020 yılında 4000 dekar olan aspir üretim alanının 20 bin dekara ulaştığını açıkladı.

Kayseri’de Aspir Ekim Alanı 5 Kat Arttı

Bünyan ve Kocasinan başta olmak üzere Kayseri ilçelerinin susuz arazilerinde aspir ekiminin yoğunlaştığını belirten Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “Geride bıraktığımız 2 yılda aspir üretiminde ülke genelinde 9. sıradan 7. sıraya yükselen Kayseri için bu yılda üretim rakamlarının artacağı, üreticimizin memnun olacağı ve ülke üretiminde üst sıralara yükseleceği bir üretim sezonu olacağını düşünüyorum.

Bu çalışmalar ilimiz genelinde önümüzdeki sezonlara ışık tutacaktır. Aspir yağı üretim artışıyla ilimiz , ülkemizde bitkisel yağ açığının kapatılması yönünde önemli bir atılımı gerçekleştirilecektir.

İlçe müdürlüklerimizdeki teknik personellerinin sahada sürekli takibi ve üreticilerimizin teknik talimatlara uyması sonucunda 2021 yılı üretim sezonunu olumsuz etkileyen kuraklığa rağmen aspirde yüz güldüren sonuçların alınacağı görülüyor” diye konuştu.(BGC)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER