Kiracıoğlu, Noktayı Koydu!

Kayseri OSB’ye Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, Dubai projesi maliyet rakamlarını açıkladı. Kiracıoğlu, “Yaklaşık 16 milyon doları sanayicimize yıkmaya çalışıyorsunuz. Sanayicilerimize sesleniyoruz eğer genel kurulda ibra edilirse bu 16 milyon dolar Kayseri OSB tarafından ödenecek ve bu para sanayicilerimizden aidat veya ek ödeme olarak alınmak zorunda kalınacaktır” dedi.

Kiracıoğlu, Noktayı Koydu!

Kayseri OSB’ye Sahip Çık Platformu sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, görevden uzaklaştırılan OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ı Dubai Projesi üzerinden eleştirdi. Dubai Projesine değinen Kiracıoğlu, “Dubai, devlet mekanizması tarafından teşvik verilen ihracatı artırmak amacıyla verilen bir projedir. Bu projeler devlet tarafından yönetilmez TTM açmak isteyen kişi veya kurumlar Türkiye İhracatçılar Meclisi kontrolünde TTM’ler kurarlar. Türkiye İhracatçılar Meclisinin buradaki görevi ödenecek teşviklerin doğru bir biçimde ve miktarda harcamaların yapılıp yapılmadığı ve bu harcamalar karşısında verilecek teşviklerin kontrolünü sağlayarak bu teşviklerin Ticaret Bakanlığı’ndan alarak TTM kuran kişi veya kuruluşlara aktarmakla sınırlıdır. Yani bu TTM’ler de oluşacak zararlardan ne Ticaret Bakanlığı ne de Türkiye İhracatçılar Meclisi sorumlu değildir. Bütün sorumluluk TTM’leri kuran kişi veya kurumlara aittir. Yani Dubai TTM’de oluşacak tüm zararlardan Kayseri OSB sorumlu olacaktır. Bildiğiniz gibi fabrika kurarken devletten teşvik kullanıyoruz. İşte Dubai’deki mantık budur. Tahir Nursaçan’ın Devlet Projesi açıklaması tamamen yanıltmacadır. Eğer öyle olsaydı kurulurken Teşvik kullanan tüm fabrikalar birer devlet projesi olarak kabul edilmesi gerekirdi” diye konuştu.

“130 SANAYİCİMİZDEN SADECE 9’U BU PROJEYE KATILMIŞ”

Dubai Projesi’nde yer alan firmalara değinen Kiracıoğlu, “Bir kere 1200 sanayici içinde sadece 130 sanayici için 25 milyon dolarlık bir yatırıma kalkışılması bile kaynak kullanımındaki adaletsizliği gözler önüne sermektedir. Kaldı ki bu 130 sanayicimizden sadece 9 sanayicimiz bu projeye katılmış. 10 bin metrekare kapalı alana sahip Dubai TTM’de ki 25 firma toplam da 3971 metrekare alana yatırımcı bulabilmiştir. Bu 3 bin 971 metrekarenin 1025 metrekaresini yine kayseri OSB’ye verilerek oluşacak yönetim giderlerinin yüzde 25’ide tekrar kayseri OSB’mize yüklenmiştir. 9 Kayseri OSB’li firmanın 5’i yönetim kurulu üyelerine ait görünüyor” dedi.

“SANAYİCİMİZİ BÜYÜK BİR YÜKÜN ALTINDA BIRAKMIŞLARDIR”

Harcamaların tümünün yüzde 75’i teşvik olarak geri alınacağı sözlerinin yalan olduğunu ifade eden Kiracıoğlu, “Ticaret Bakanlığı yüzde 75 oranın yanına üst limitler belirlemiş bu limitler kira için yıllık 1 milyon 500 bin dolarlık inşaat harcamaları için 30 bin dolardır. Yani bu limitleri aşan hiç bir Ödemenin ödenmeyeceği belirtilmiştir. Nursaçan ve yönetimi ise bu üst limitleri saklayarak sanayicimizi büyük bir yükün altında bırakmışlardır. Kayseri OSB, Dubai de yıllık 2 milyon 400 bin dolara bir yer kiralamıştır. Bu rakam 5 yılda toplam 12 milyon dolar yapmakta teşvik kapsamı dışında kalmasa dahi toplamda 7 milyon 500 bin dolar teşvik iadesi alınabilecekti. Dubai projesi teşvik kapsamı dışına çıkartılması sonucu ise bu rakam 4 milyon 500 bin doları olarak gerçekleşecektir. Yani sadece kira rakamındaki açık 7 milyon 500 bin dolar olarak oluşacaktır” ifadelerini kullandı.

“OLUŞACAK ZARARLARA ŞAHSİ KEFALETİNİZİ VERİN BİZDE İBRA EDELİM”

Sözlerini sürdüren Kiracıoğlu, “Kayseri OSB bu kiraladığı yere sadece inşaat harcaması olarak 6 milyon 500 bin dolar harcandığı müfettiş raporlarında yer alan kendi ifadelerinde yer almaktadır. Teşvik kurallarına göre bu rakamın sadece 300 bin dolarlık kısmını geri alınabilecektir. Yani inşaat giderlerinde oluşan açık 6 milyon 200 bin dolar olarak oluşacaktır. Bu iki kalemde oluşacak toplam açık 13 milyon 700 bin olarak karşımıza çıkacaktır. Bu rakamların üzerine kayseri OSB bankalardan kredi kullandığı için ödenecek faiz yönetim giderleri personel ve seyahat giderleri ile birlikte toplamda 16 milyon dolar açık oluşacak bu rakam kayseri OSB’nin üzerine kalacaktır. Adaletsiz olarak başlayan bu projedeki zararlar bu işlemlerin yapıldığı dönemlerdeki yönetim kurulu üyelerine rücu edilmesi gerektiğini ve bu nedenle yönetimin bu zararları sanayicimize yüklememesi adına ibra edilmemesi gerektiğini söylüyoruz. Hata oluşacak zararlara şahsi kefaletinizi verin bizde ibra edelim diyoruz ama yapamıyorlar” şeklinde konuştu.

“DUBAİ İÇİN PARÇA BAŞINA YAKLAŞIK 125 BİN TL DÜŞECEKTİR”

Kiracıoğlu, sözlerini şu şekilde noktaladı; “Yaklaşık 16 milyon doları sanayicimize yıkmaya çalışıyorsunuz. Sanayicilerimize sesleniyoruz eğer genel kurulda ibra edilirse bu 16 milyon dolar Kayseri OSB tarafından ödenecek ve bu para sanayicilerimizden aidat veya ek ödeme olarak alınmak zorunda kalınacaktır. Sadece Dubai için parsel başına yaklaşık 125 bin TL düşecektir. Sadece bu proje bile Nursaçan ve yönetiminin ibra edilmemesi için yeterli sebep olarak karşımız çıkmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner289