banner257

KORKMAZ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME!

Eskişehir’de geçen yıl Gezi Parkı olaylarında üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesiyle ilgili olarak Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan 5'inci duruşmada, savcı mütaalasında tutuksuz yargılanan 2 polis hakkında beraat kararı verilmesini istedi. Duruşmanın görüldüğü salona, Hatay'dan gelen anne Emel, baba Şahap, ağabey Gürkan Korkmaz ve yakınları üst aramaları yapılarak alındı. Savcı tutuksuz yargılanan 2 polisin beraatını istedi.

KORKMAZ DAVASINDA FLAŞ GELİŞME!
Kayseri’deki sol gruplara mensup gençler ellerinde pankart ve flamalarla Cumhuriyet Meydanı'nda buluşarak, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Adliye Sarayı'na sloganlar atarak yürüdü. Sivil polisler, kaldırımdan yürüyen gençleri izleyip, müdahale etmedi. Kayseri grubu daha sonra Adliye Sarayı karşısında İstanbul, Ankara, Hatay başta olmak üzere diğer illerden gelen gruplarla buluştu.

Duruşma için gelen gruplar Kayseri girişinde Boğazköprü mevkiinde durduruldu. Aramadan geçirilen otobüs, minibüs, midibüs ve özel araçlardaki gençler, polis eskortları eşliğinde Adliye sarayının 3 kilometre ötesindeki Gaziosman Mahallesi'ndeki pazar yerine getirilerek, burada park ettirildi. Adliye çevresinde, Ankara, Adana ve çevre illerden gelenlerle birlikte toplam 2 bin 500 polis görev aldı. Adliye çevresine Toma, zırhlı polis araçları ve Büyükşehir Belediyesine ait itfaiye araçları da konuşlandırıldı.

"KAYSERİ ADLİYESİNDEYİZ, KATİLLERİN PEŞİNDEYİZ"
Duruşma nedeniyle dün Kayseri’ye gelen ve CHP Kayseri il örgütünce misafir edilen baba Şahap, anne Emel, ağabey Gürkan Korkmaz, duruşma öncesi Adliye Sarayı'na geldi. Korkmaz ailesi, 3'üncü Ağır Ceza Mahkeme salonuna dönüştürülen konferans salonuna girişte eşyalarını, duruşma salonuna diğer alınanlar gibi x-ray cihazından geçirerek, üst aramaları yapılarak girdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, sosyal medyadaki hesabından saat 08.55’da 'Ali İsmail Korkmaz için, adalet için, Kayseri Adliyesi'ndeyiz ve katillerin peşindeyiz' diye paylaşımda bulundu. Gürkan, duruşmadan paylaşımlarını şöyle sürdürdü:

'Salon pürdikkat mütalaayı dinliyor. Çok gerginim, mütalaayı dinlemek işkence gibi! Ali İsmail'in başından gecen bütün süreç anlatılıyor. Savcı tüm salonu saygıyla selamlayarak esas hakkında mütalaasını okumaya başladı. Esas hakkında mütalaa okunmasına geçilecek. Sonrasında müdahiller ve vekillerine, sanıklara ve sanık müdafiilerine söz verilecek. Bu esnada bir avukatımız bize şişe su gelmiyorsa, sizin şişeleriniz de dışarıya çıkartılsın dedi. Mahkeme salonuna su şişelerinin girişine dahi izin verilmiyor. Avukatlarımız bu yoğun güvenliğin sebebini sorguluyorlar.''

CHP'Lİ VEKİLLERDE DURUŞMAYI İZLEDİ
Adalet Sarayı’nda duruşma salonuna dönüştürülen konferans salonunda devam edildi. Duruşmayı; anne Emel, baba Şahap, ağabey Gürkan Korkmaz, aile yakınları, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, İzmir Milletvekili Musa Çam, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, CHP Parti Meclisi üyesi Cemal Canpolat, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, sanık yakınları izledi.

3'üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki 250 kişilik duruşma salonunda yaklaşık 200 kişi olduğu, çocuklarının TEOG sınavı nedeniyle gelemeyenler olduğu da ifade edildi.

SAVCI TUTUKSUZ 2 POLİSİN BERAATİNİ İSTEDİ
Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemlerinde polisten kaçarken dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde hastanede yaşamını yitiren Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasının beşinci duruşması saat 09.30’da başladı.

Savcı, okuduğu mütaalasında tutuksuz yargılanan sanıklardan polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in beraatlerine karar verilmesini istedi.

Duruşmaya tutuklu yargılanan sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve avukatları ile Korkmaz ailesi avukatları olarak katıldı.

KORKMAZ AİLESİ MAHKEMEYE OLAY YERİ MAKETİNİ GETİRDİ
Korkmaz ailesi avukatları duruşma öncesi salona, Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı cadde, sokak ve binaları gösteren bir maket getirdi. Bir masa üzerine yerleştirilen maket, mahkeme heyetinin görebileceği şekilde salona konuldu.

Savcı mütalaasında, Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemlerine katıldığını ve eylemlerde yaralanarak, daha sonra yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini söyledi. Tutuksuz yargılanan polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar’ın beraatlerine karar verilmesini isteyen savcı, mütaalasında şu görüşlere yer verdi:

SAVCININ MÜTALASINDA ASIL ZANLI MEVLÜT SALDOĞAN DEDİ

“Eskişehir ilinde düzenlenen eylemlerde Ali İsmail Korkmaz’ın katıldığı Yunus Emre Caddesi'ndeki eylemlerde müdahaleden kaçarak, Kurtuluş Mahallesi Sanayi sokaka girdiği; İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar’ın, Korkmaz'ı beklediği, Ebubekir Harlar’ın tekme attığı, İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’in çelme taktığı, ekmek fırını önünde yaraladığı, Mevlüt Saldoğan’ın, yerde yatan Ali İsmail Korkmaz’a vurduğu, Yalçın Akbulut’un da orada bulunduğu, Ali İsmail Korkmaz’ın küfür ettiği, sanıklardan Mevlüt Saldoğan’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın göğüs ve baş kısmına tekme attığı belirlendi.

Ali İsmail Korkmaz’ın arkadaşlarıyla birlikte hastaneye tedavi amacıyla gittiği ve burada genel durumunun iyi olduğu, eşya taşırken düştüğünü söylediği, daha sonra beyin tomografisinin çekilmesi amacıyla Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne ambulansla sevk edildiği, yapılan muayenesinde çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu, Ortopedi Polikliniği’nde tedavisinin devam edeceğinin söylendiği, ardından Ali İsmail Korkmaz’ın Odunpazarı Polis Merkezi Amirliği’nde verdiği ifadede eski Tren Garı’nda 5-6 kişinin kendisinin sopayla dövdüklerini söylediği, kendisine kimin neden vurduğunu bilmediği ve şikayetçi olduğunu söylediği, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan kontrollerinde beyin kanaması geçirdiği, daha önce kalp ameliyatı geçirdiği ve buna bağlı olarak kullandığı ilaçların kan dolaşımını hızlandırdığı, kafa travmasına bağlı beyin kanaması, kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçlarla aldığı kafa travmasıyla beyin kanaması ilişkili olabileceği, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesiyle, ölümünün illiyet bağı bulunduğu, kullandığı ilaçların beyin kanamasını hızlandırdığı belirlendi.

Mevlüt Saldoğan’ın yaralamaya yönelik saldırı, ardından Ali İsmail Korkmaz’ın küfretmesi üzerine Mevlüt Saldoğan’ın başına 3 kez vurduğu ve yaralamaya yönelik saldırının kastının aştığı ve adam öldürmeye sebep olduğu anlaşılmakla, sanıklardan Mevlüt Saldoğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81/1 53/1 kasten adam öldürmek suçundan cezalandırmasına; İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar’ın TCK’nın 86/1, 87/4 ayrı ayrı eylemlerinin başta öldürmeye yönelik olmadığı ve nitelikli yaralamadan cezalandırılmaları; Yalçın Akbulut’un 86/3d maddesi 87/4 kasten yaralama suçundan, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ise kasten adam öldürmeye iştirak suçundan dava açılmış ise de Ali İsmail’in kaçtığı ve bu nedenle her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı deliller olması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi mütalaa olunur."

BABA KORKMAZ; 'ADALETİN ADİLCE İŞLEMESİNİ İSTİYORUZ
Savcı mütalaasının ardından söz verilen baba Şahap Korkmaz, "Ali İsmail, yanan ateşten kaçmaya çalışırken, yaralayıcı bir şey bulunmazken, eve kaçmaya çalışırken, bu şekilde vahşice saldırmaları hangi hakka, insanlığa sığar? Her şey öldürmek için birer sebep olmuştur. Hepsi de onu öldürmek için müdahale etmiştir. Zarar vermeyen bir kişiyi sıkıştırıp, kaldırımın üstünde vurdular. Biz çocuğumuza bakamadık. Vücudu morluk içindeydi. Ali İsmail’in ağzından bozuk kelime çıkmışsa da çocuğumun canının yandığındandır. Onlara, katil dememek için sebep yok ve gerçek birer katildir. Adaletin adilce işlemesini istiyoruz" dedi.

Anne Emel Korkmaz ise, "18 ay önce oğlumu yitirdim, 5 seferdir bu katillerle yüzyüze geliyorum. Katillerden biri psikolojik sorun yaşıyorum dedi. Oğlumu katlettiği için psikolojik sorunlar yaşıyor. Ben dimdik ayaktayım ve çocuğumla gurur duyuyorum. Siz katil damgasıyla hayatta kalacaksınız. Ben çocuğumdan mahrum kaldım. Çocuğumu ayağa kalkacak umuduyla bekledim. Sadece dua ettim. Bu katiller idam da edilse Aliş’im bize geri gelmeyecek. En ağır şekilde yargılanmalarını istiyorum. Çocuğum cennette şu an ama onlar ömür boyu cehennem azabıyla yaşayacak” diye konuştu.

CMK'YA AYKIRI
Ağabey Gürkan Korkmaz ise polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in beraat etmelerinin doğru olmayacağını savunarak şöyle dedi:

“Sokakta amir sıfatıyla yakalama emrini veren polislere beraat istenmesi CMK'ya aykırıdır. Savcı beyin gözünden kaçmış olabilir. Son 3 tekmeyi atan kişi için kasten adam öldürme dışında diğer sanıklar korunuyor.” 
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner312

banner306