banner257

KSMMMO’da 3 Aday Yarışıyor

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda (KSMMMO) genel kurul heyecanı yaşanıyor. Genel kurulda 3 isim kendi listesiyle başkan seçilebilmek için yarışacak.

KSMMMO 24. Olağan Genel Kurul toplantısı, hizmet binasının konferans salonunda bugün başladı. Genel kurula; TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, TÜRMOB saymanı Levent Demiröz, SGK İl Müdürü Ahmet Hamdi Güney, Niğde SMMM Odası Başkanı Hikmet Bekil, Kayseri Makine Mühendisleri Odası Başkanı Süleyman Varol, muhasebeciler ve Mali Müşavirler katıldı. Başkanlık Divanı seçiminden sonra Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 24. Olağan Genel Kurul'u saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Multivizyon gösterisi ile devam eden genel kurul, konuşmalar ile devam etti.

KSMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yedikaya, “1800'ü aşan meslektaş ve 600'e yakın stajyer sayısı ile ülkemiz için ekonomiye değer katan bir odanın genel kuruluna hoş geldiniz. 3 yıllık bir yoğun dönemi geride bıraktık. Bu dönemde görev alan emek veren meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. TÜRMOB Haksız Rekabet Kuruluna bir üye verme başarısını gösterdik. Yönetime geldikten sonra verilen vaatleri yapmak için çalıştık. 2019-2021 döneminde pandemi hayatımıza girdi. Bu yıllarda köklü değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Bizler pandemi döneminde online bir şekilde eğitimlerimize devam ettik. Hem meslek ve odamızla ilgili kamuoyu oluşturduk hem de resmi kurumlarla ilişkilerimizi geliştirdik. Kültür Sanat Atölyesini meslek odamızda ilk defa bizim dönemimizde kurduk. Masa başı iş yapan meslektaşlarımızın güzel zaman geçirmeleri için spor komisyonumuz doğa yürüyüşleri, halı saha turnuvaları ile hem meslektaşlarımızın paydaş kurumlar ile tanışmalarını, hem de meslektaşlarımızın birbiri ile kaynaşmasına vesile olduk. TÜRMOB sınavlarının Kayseri'de yapılması için de mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu ise, “Pandemi ile beraber çok zor günler yaşadık ama mesleğimizin, meslektaşımızın önemini belki bu dönemde herkes gördü. Pandemi sürecinde devletimiz tarafından sağlanan en önemli desteklerden birisi kısa çalışma ödeneğiydi veya ücretsiz izin desteğiydi. Bu pandemi döneminde işletmeler ayakta kalabildiyse, vatandaşlar evlerine ekmek götürebildiyse bunlar gerçekten bizim meslektaşlarımız sayesinde, mali müşavirler sayesinde olabildi. Pandemi sürecinde işletmelerin çarkları dönebildiyse bunda bizim meslektaşlarımızın çok büyük katkısı vardı. Bu kötü günleri unutmamamız gerekiyor. Meslektaşlarımızın da etkilendiği deprem, sel, yangın gibi doğal afetler yaşadık. 2021 yılının sonundan itibaren de ekonomik açıdan zor günler yaşıyoruz. Pandemi döneminde Covid-19’dan etkilenen meslektaşlarımıza mücbir sebep hakkı tanınması konusunda katkılar sağladık. Tahsilatta da kredi imkanı yaratmamız gerekiyor diye uğraştık ve 8 bin 500 meslek mensubumuz kredilerden yararlandı.

Kayseri Mali Müşavirler Odası’nın özgül ağırlığı çok büyük çünkü Kayseri’nin siyasetteki gücü çok büyük. Mali müşavir sorumluluğu anlamında, belge ile defter uyumluysa mali müşavirin sorumluluğu yoktur. Mali müşavir belgenin içeriğini tespit etme, randıman incelemesi yapma, firmaya gidip kapasitesini ölçme gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu durumda bir sorumluluk yüklenemez. Bir yönelgeyle bu durumu bu hale getireceğiz. Birçok proje gerçekleştirdik ve devam ediyoruz. Stajyerlerimiz için geliştirdiğimiz uzaktan erişim projesi var. Eğitim modülünü tamamen yeniledik. Kariyer merkezi oluşturduk böylece meslektaşlarımız artık istihdam sağlayabiliyor. Bugüne kadar Kayseri Mali Müşavirler Odamızın gücünü çok yakından hissettik” diye konuştu. KSMMMO Genel Kurulu’nda yönetim kurulu seçimi oylaması yarın (Pazar) yapılacak. Seçimde Meslekte Kayseri Grubu adına mevcut başkan Ali Yedikaya, Vizyon Meslek Grubu adına Mehmet Yazman ve bağımsız aday Memduh Yılmaz başkanlık için yarışacak. (1HA)

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2022, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER