banner257

Mektebim Okulları’nın Konkordato İsteği

Mektebim Okulları’nı da bünyesinde barındıran Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hiz. Tic. A. Ş. Konkordato talebinde bulundu. Mahkeme tarafından 3 aylık geçici süre verilen şirket, öğrenci ve öğretmenlerin mağdur olmasına sebep oldu.

Mektebim Okulları’nın Konkordato İsteği

Mektebim Okulları’nı da bünyesinde barındıran Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hiz. Tic. A. Ş. Konkordato talebinde bulundu. Mahkeme tarafından 3 aylık geçici süre verilen şirket, öğrenci ve öğretmenlerin mağdur olmasına sebep oldu.

Bakırköy Ticaret Mahkemesi’ne konkordato başvurusunda bulunan Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hİz. Tic. A.Ş. zor günler yaşamaya devam ediyor. Ümit Kalko’nun kurucusu olduğu Mektebim Okulları’nın Ankara Keçiören’deki şubesi kapatıldı. Franchise yöntemiyle işletilen okullar, öğrenci ve öğretmenlerin mağduriyet yaşamasına neden oldu. Mahkeme tarafından 3 aylık geçici süre tanınan şirkete Prof. Dr. Fatma Pamukçu, Yeminli mali müşavir Adnan Ay ve Hukukçu Esin Civelek’ten oluşan konkordato heyeti atandı. 11 Şubat’ta görülecek dava ile Ümit Eğitim ve Yayıncılık Hiz. Tic. A.Ş.’nin kaderi belirlenecek.

Konkordato talebinden önce şirketin kurucusu Ümit Kalko’nun malvarlıklarına haciz konulduğu ve şirketin sıkıntılı bir dönem yaşadığı öğrenildi. SNM Eğitim Danışmanlık SAN. TİC. LTD. ŞTİ tarafından franchise olarak işletilen Keçiören’deki Mektebim Okulları kapatıldı. Öğrenci ve öğretmenlerin yoğun tepki gösterdiği kapatılma olayıyla ilgili Mektebim Yönetim Kurulu şu açıklamayı yaptı: ‘’ "Mektebim markası ile Ankara Keçiören’de bu yıl faaliyete giren kampüs, şu an da Mektebim Eğitim Kurumları TİC. A.Ş. ile bir ilişiği kalmamış olan Ümit Kalko’nun şahsına ait SNM Eğitim Danışmanlık SAN. TİC. LTD. ŞTİ tarafından franchise olarak açılmıştır. Ümit Kalko’ya ait olan şirketler bir süredir mali sıkıntı yaşadığından konkordatoya gitmiş ve mali yükümlülüklerini yerine getiremez hale gelmiştir. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle Mektebim Eğitim Kurumları TİC. A.Ş., Ankara Keçiören Kampüsünün tüm franchise haklarını Ümit Kalko’nun şahsına ait olan SNM Eğitim Danışmanlık SAN. TİC. LTD. ŞTİ.’den alarak marka sorumluluğunun gereği öğrenci, öğretmen ve veli mağduriyetini gidermiş, Mektebim’in Ankara’daki diğer kampüslerine nakil çalışmalarını tamamlamıştır. Mektebim, güçlendirdiği sermayesi ve hız vermiş olduğu kurumsallaşma süreciyle eğitim öğretim faaliyetlerine daha da güçlü şekilde devam edeceğini kamuoyuna saygıyla duyurur.’’

Mektebim Okulları’nın kurucusu Ümit Kalko’nun konkordato talebinden önce şirketinin yüzde 30 hissesini Suudilere sattığı öğrenildi. Şirketin yüzde 30 hissesi Ethem Sancak’ta bulunurken; bundan 2 ay önce de yüzde 25 hisse satışı daha gerçekleştirildi. Ümit Kalko’nun ağabeyi Yusuf Kalko’da ise şirketin yüzde 10 hissesi bulunuyor.

Editör

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER