banner257

MELİKGAZİ'DEN TARİHİ MÜDAHALE

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak tarihi yapıları sahiplenerek koruma altına aldıklarını ve günümüzün hizmetine sunduklarını, en son örneği olan Babük Bey ile Emir Şahap yapılarında onarımı tamamlayarak kültür envanterine kazandırdıklarını bildirdi.

MELİKGAZİ'DEN TARİHİ MÜDAHALE
Melikgazi Belediyesi olarak Çayırağası Konağını restore ederek Erciyes Üniversitesine devredip bilimin hizmetine sunduklarını anımsatan Memduh Büyükkılıç, ayrıca yine Konaklar'da tarihi köprü ile çeşmeyi restore ettirdiklerini, şimdi de Yanıkoğlu Mahallesinde bulunan iki tarihi yapıyı restore ederek ilçenin kültür envanterine kazandırdıklarını ve bu eserleri gelecek kuşaklara miras bırakacaklarını belirtti.

Tarihi yapıları onararak şehrin genel tarihi, mimari yapısı, kültür birikimi ve Anadolu'nun genel yapısında bütünlük sağladıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, ''Melikgazi Belediyesi olarak tarihi mekânların yer aldığı ve 3 medeniyet eserlerinin bir arada olduğu bir yerleşime sahibiz. Kayseri meydanından bakıldığında Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait yapıları hemen görürüz. Bu yapılar ile örtüşen ve bütünleşen Cumhuriyet dönemi mimari yapılarımız ile Kayserimiz hem geçmişi hem de günümüzü bir arada yaşayabilmektedir. Bu hassasiyeti koruyabilmek için Yanıkoğlu Mahallesinde Babük Bey ile Emir Şahap Yapıları aslına uygun olarak onardık. Bu iki Selçuklu eserinin çevresinde çalışma yapılarak hem tarihi mekan korundu hem de turizme kazandırıldı. Aslına uygun olarak onarılan her iki yapı Vakıflar İl Müdürlüğüne teslim edildi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310

banner289

banner312

banner306