banner257

NNYÜ’de Tarım'ın önemi anlatıldı

NUH Naci Yazgan Üniversitesi’nde (NNYÜ) İş ve Kariyer Kulübü tarafından “Kayseri Ekonomisinin Kalkınmasında Tarımın Önemi” konulu konferans düzenlendi.

NNYÜ’de Tarım'ın önemi anlatıldı
NUH Naci Yazgan Üniversitesi’nde (NNYÜ) İş ve Kariyer Kulübü tarafından “Kayseri Ekonomisinin Kalkınmasında Tarımın Önemi” konulu konferans düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Salonunda düzenlenen konferansa Kayseri İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Veri Hazırlama Şube Müdürü Burak Yağmur ve Proje Birim Koordinatörü Ziraat Mühendisi Mustafa Tokdemir konuşmacı olarak katıldı. İİBF İktisat Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Kılavuz’un moderatörlüğünü yaptığı konferansta konuşan Burak Yağmur, tarım ve hayvancılığın önemine dikkat çekerek, Kayseri’nin toplam arazi varlığında hangi ürünlerin yetiştirildiği, üretim rakamları, hayvancılık ve hayvansal ürünlerin Kayseri ekonomisine katkısı gibi konularda bilgiler verdi. GSYH rakamları göz önünde bulundurularak, iktisadi faaliyet kollarına göre yaptıkları değerlendirme ve karşılaştırmada tarımın, genel hizmetler sektörü ve sanayinin gerisinde olduğunu hatırlatan Burak Yağmur, “Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri sanayi sektörünün gelişmişliğiyle ölçülüyor. Sayısal anlamda bu şekilde değerlendiriliyor. Ancak, uzun yıllar ve gelecek düşünüldüğünde, esasında tarım demek bir ülkenin geleceği demek. Tarım Bakanımızın bir açıklaması var. Bundan sonraki süreçte dünyayı doyuran ülke dünyanın lideri olacağını söylüyor. Öncelikle kendimize yetmemiz gerekiyor. Ülkemizde yaşayan insanların ihtiyacı olan temel besinleri karşılayan alt yapımızın olması gerekiyor. Daha sonrada ürünleri çeşitlendirerek, katma değeri yüksek ürünler elde ederek GSYH rakamlarını arttırma yoluna gitmemiz gerekiyor. Biz bunu önemsiyoruz” dedi.HABER: ALİ TÜRKASLAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner310